Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Opozycja krytykuje reformy prezydenta

0
Podziel się:

Ukraińska opozycja skrytykowała zapoczątkowaną przez prezydenta Wiktora
Janukowycza reformę administracyjną, twierdząc, iż służy ona wyłącznie odsunięciu niewygodnych dla
szefa państwa urzędników. Zdaniem ekspertów reforma kopiuje rozwiązania rosyjskie.

Ukraińska opozycja skrytykowała zapoczątkowaną przez prezydenta Wiktora Janukowycza reformę administracyjną, twierdząc, iż służy ona wyłącznie odsunięciu niewygodnych dla szefa państwa urzędników. Zdaniem ekspertów reforma kopiuje rozwiązania rosyjskie.

W działaniach Janukowycza "na razie widzę dokładną kopię działań, które podjęto w Rosji w latach 2003-2004" - ocenił w piątek na konferencji prasowej Ihor Żdanow, szef centrum badawczego "Otwarta Polityka" w Kijowie.

"Korzystanie z doświadczeń rosyjskich jest bardzo ważne. Musimy się zastanowić, dlaczego nie wszystko (z reformą administracji) tam się udało. By reforma przyniosła efekty, do władzy powinni przyjść nowi ludzie " - mówił Wołodymyr Fesenko z ośrodka analitycznego "Penta".

Ołeksandr Turczynow, jeden z przywódców opozycyjnego Bloku byłej premier Julii Tymoszenko, oświadczył, że ograniczenie przez prezydenta liczby ministrów nie oznacza zmian jakościowych.

"Na głównych stanowiskach pozostali ludzie, którzy są odpowiedzialni za upadek polityki socjalnej i gospodarczej, za wzrost cen i opłat komunalnych oraz za poniżanie interesów narodowych Ukrainy" - powiedział.

"Wymagamy ograniczenia funkcji i kompetencji organów władz, a nie tylko obcięcia liczby stanowisk" - oświadczyła w specjalnym komunikacie inna opozycyjna partia, Nasza Ukraina. Jej przywódcą jest były prezydent Wiktor Juszczenko.

W nocy z czwartku na piątek prezydent Janukowycz wydał ok. 30 dekretów, którymi ograniczył liczbę członków rządu premiera Mykoły Azarowa z 36 do 17.

Zdymisjonował także 15 ministrów, by po chwili, powołując odrębnymi dekretami nowe ministerstwa, większość z nich mianować na ich szefów. Zmiany nie dotknęły niepopularnego w społeczeństwie premiera Azarowa ani dotychczasowych ministrów spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, obrony, sprawiedliwości i zdrowia.

Reforma Janukowycza polega m.in. na rozszerzeniu kompetencji dotychczasowych wicepremierów, którzy będą teraz kierowali własnymi resortami. Andrij Klujew, który był pierwszym wicepremierem, po zmianach objął także nowo powołany resort rozwoju gospodarczego i handlu.

Wicepremiera Borysa Kołesnikowa, który odpowiada za przygotowania Ukrainy do Euro 2012, skierowano do zarządzania nowym ministerstwem infrastruktury. Serhij Tihipko, dotychczas tylko wicepremier, otrzymał dodatkowo tekę ministra polityki społecznej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)