Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Opozycja ma nadzieję, że Tymoszenko odzyska wolność

0
Podziel się:

Ukraińska opozycja ma nadzieję, że znajdująca się w więzieniu była premier
Ukrainy Julia Tymoszenko odzyska wolność przed planowanym na listopad podpisaniem umowy
stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

bEEeNSRh

Ukraińska opozycja ma nadzieję, że znajdująca się w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko odzyska wolność przed planowanym na listopad podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Zdaniem opozycyjnych polityków kwestia wypuszczenia Tymoszenko z więzienia zależy wyłącznie od dobrej woli prezydenta Wiktora Janukowycza. Opozycja uważa, że była premier powinna znaleźć się na wolności do 15 października, gdy specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox mają przedstawić PE raport w sprawie tego kraju.

Przekonanie, że Tymoszenko niebawem znajdzie się na wolności, wyraził Jurij Łucenko, były szef MSW, który w kwietniu został ułaskawiony przez Janukowycza z odbywania wyroku czterech lat więzienia.

bEEeNSRj

"Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Pozostaje tylko pytanie, kiedy i w jaki sposób to nastąpi" - powiedział Łucenko w poniedziałek portalowi BBC Ukraina.

"Wiem w tej sprawie więcej, niż mogę powiedzieć, i obawiam się, że mógłbym jej zaszkodzić. Nie chcę kłamać czy mówić jakimiś ogólnikami. Moje zbędne komentarze mogłyby wpłynąć na proces uwolnienia Tymoszenko" - dodał opozycyjny polityk.

Jako możliwe rozwiązanie "problemu Tymoszenko" wysłannicy PE, Kwaśniewski i Cox, wskazują wywiezienie jej na leczenie do Niemiec, na co - według niepotwierdzonych informacji - godzi się także prezydent Janukowycz.

Szef państwa chciałby jednak uzyskać także gwarancje, że po leczeniu Tymoszenko nie powróci już do kraju i nie będzie przeszkodą w jego planach ubiegania się o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2015 r.

bEEeNSRp

Stronnicy byłej premier twierdzą tymczasem, że przed ewentualnym wyjazdem za granicę domaga się ona od władz anulowania jej wyroku sądowego i oczyszczenia z zarzutów stawianych jej w innych sprawach.

"Ona nie chce być tak po prostu wypuszczona gdzieś na leczenie, lecz domaga się pełnej politycznej i prawnej rehabilitacji, ponieważ jest przekonana, że nie dokonała żadnego przestępstwa, a trafiła do więzienia w ramach prześladowań politycznych" - powiedział jeden z deputowanych partii Tymoszenko, Batkiwszczyna, Andrij Pawłowski agencji Interfax-Ukraina.

Podobne stanowisko w sprawie Tymoszenko utrzymuje Unia Europejska, która uważa, że była premier jest ofiarą wybiórczego stosowania prawa. Unijni politycy uważają, że pozostawienie Tymoszenko w więzieniu utrudni podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

bEEeNSRq

jjk/ mc/

bEEeNSRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)