Notowania

wiadomości
06.11.2012 10:27

Ukraina: Opozycja nadal protestuje przed Centralną Komisją Wyborczą

Zwolennikom ukraińskiej opozycji, która oskarża władze o sfałszowanie wyborów parlamentarnych z 28 października, udało się przetrwać mimo interwencji milicji deszczową noc z poniedziałku na wtorek przed siedzibą Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) w Kijowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zwolennikom ukraińskiej opozycji, która oskarża władze o sfałszowanie wyborów parlamentarnych z 28 października, udało się przetrwać mimo interwencji milicji deszczową noc z poniedziałku na wtorek przed siedzibą Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) w Kijowie. *

Około północy oddziały milicyjne próbowały nie dopuścić do rozstawienia pod CKW namiotu, w którym chcieli schronić się zwolennicy opozycji, jednak po przepychankach milicjanci ustąpili.

Do rana na placu przed CKW dyżurowało kilkadziesiąt osób, w tym deputowani opozycyjni ustępującego parlamentu.

W poniedziałek ugrupowania opozycyjne: partia Batkiwszczyna przebywającej w więzieniu b. premier Julii Tymoszenko, UDAR (Cios) boksera Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Swoboda, ogłosiły bezterminowy protest przeciwko fałszowaniu, ich zdaniem, wyników wyborów w okręgach jednomandatowych.

Opozycja domaga się powtórki wyborów w 13 okręgach, gdzie według wstępnych danych wygrali jej kandydaci, a według informacji podanych później zwycięstwo odnieśli przedstawiciele władz.

W poniedziałek wieczorem CKW oświadczyła, iż nie może uznać wyników wyborów jedynie w pięciu okręgach i zwróciła się do ustępującego parlamentu, by zarządził tam ponowne głosowanie.

Zgodnie z danymi CKW wybory w głosowaniu na listy partyjne wygrała Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza. Na kolejnych miejscach znalazły się: Batkiwszczyna, UDAR, komuniści oraz Swoboda.

Liczenie głosów w okręgach jednomandatowych wciąż trwa.

W niedzielę zaniepokojenie wywołane opóźnieniem ogłoszenia wyniku wyborów oraz mnożącymi się sygnałami o nieprawidłowościach w trakcie liczenia głosów w jednomandatowych okręgach wyraził w rozmowie telefonicznej z prezydentem Janukowyczem prezydent Polski Bronisław Komorowski.

O jak najszybsze ogłoszenie wyników wyborów na Ukrainie apelowała wcześniej szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ awl/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz