Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Parlament odsunął Janukowycza od władzy, nowe wybory 25 maja

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. rezolucja o pozbawieniu Janukowycza władzy i wyznaczeniu terminu wyborów na 25 maja
#

# dochodzi m.in. rezolucja o pozbawieniu Janukowycza władzy i wyznaczeniu terminu wyborów na 25 maja #

22.02. Kijów (PAP) - Parlament Ukrainy - kierowany przez nowego przewodniczącego, opozycyjnego deputowanego Ołeksandra Turczynowa - w sobotę uchwalił rezolucję odsuwającą od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i wyznaczył datę wcześniejszych wyborów prezydenckich na 25 maja.

Deputowani Rady Najwyższej uznali, że Janukowycz "samowolnie odsunął się od wypełniania obowiązków". Rezolucję poparło 328 posłów w 450-osobowej izbie. Po głosowaniu deputowani odśpiewali hymn "Szcze ne wmerła Ukraina" (Jeszcze Ukraina nie zginęła).

Wcześniej parlament wybrał na swojego przewodniczącego Turczynowa, deputowanego opozycyjnej partii Batkiwszczyna. Wcześniej do dymisji podał się dotychczasowy szef Rady Wołodymyr Rybak oraz jego zastępca Ihor Kałetnyk.

Następnie parlament uchwalił szereg aktów prawnych i decyzji personalnych. Wprowadził w życie uchwaloną dzień wcześniej ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu. Rada Najwyższa uznała, że ma do tego prawo, gdyż Janukowycz nie wywiązał się ze swych zobowiązań i nie podpisał tego aktu jako szef państwa.

"Janukowycz był zobowiązany do podpisania tej ustawy jeszcze w piątek" - wyjaśnił jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk.

Ponadto parlament mianował nowego p.o szefa MSW - został nim deputowany Batkiwszczyny Arsenij Awakow. Miejsce pobytu zdymisjonowanego w piątek dotychczasowego p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki jest nieznane. Rada Najwyższa zwolniła również Wiktora Pszonkę ze stanowiska prokuratora generalnego Ukrainy. Obaj są oskarżani przez opozycję o krwawe ataki sił MSW na antyrządowych demonstrantów.

Prócz tego Rada Najwyższa przyjęła rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Decyzję poparło w głosowaniu 322 deputowanych.

W sobotę była premier wyszła na wolność i wieczorem przybyła do Kijowa. Po wypuszczeniu, jeszcze w Charkowie, zapowiedziała, że będzie kandydować w majowych wyborach prezydenckich.

Równolegle z wydarzeniami w parlamencie napływały różne doniesienia dotyczące miejsca pobytu Janukowycza. Jego doradczyni, deputowana Partii Regionów Hanna Herman zapewniła, że przebywa on w Charkowie.

Cytowany przez agencję Interfax-Ukraina Turczynow powiedział, że Janukowycz usiłował uciec samolotem do Rosji i obecnie przebywa w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie kraju. "Próbował wsiąść do samolotu lecącego do Rosji, ale powstrzymali go funkcjonariusze straży granicznej" - dodał.

Antyrządowi demonstranci ogłosili, że zajęli bez użycia siły budynek administracji prezydenckiej w centrum Kijowa. Według nich nie było tam Janukowycza ani ludzi z jego otoczenia.

Struktury siłowe Ukrainy zapewniały w sobotę, że wykonują swoje obowiązki. MSW zaapelowało do obywateli o wspólną z funkcjonariuszami milicji ochronę porządku publicznego. "Połączmy nasze siły w tworzeniu rzeczywiście niepodległego, demokratycznego i rządzącego się prawem państwa europejskiego! Chwała Ukrainie!" - głosi oświadczenie MSW.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła przysięgę służenia narodowi ukraińskiemu. "Pracownicy SBU pozostają wierni przysiędze, przestrzegają norm prawa i regulaminu wojskowego oraz wypełniają nałożone na nich przez prawo obowiązki służbowe" - oznajmił resort w komunikacie.

Swoje zadania pełni Straż Graniczna, sytuacja na granicach jest stabilna - podała ta instytucja.

Tymczasem w Charkowie odbył się w sobotę zjazd deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy. Przyjęli oni rezolucję, w której postanawiają wziąć na siebie odpowiedzialność "za zapewnienie porządku konstytucyjnego i praw obywateli na całym terytorium".

Wcześniej zapowiedziano, że uczestnicy zjazdu mają rozpatrzyć ideę federalizacji państwa. Na porannych obradach w sobotę, odnosząc się do charkowskiego zjazdu parlament Ukrainy przyjął specjalną uchwałę, potępiającą przejawy separatyzmu oraz próby naruszenia integralności terytorialnej państwa.

Turczynow zapowiedział, że parlament wznowi obrady w niedzielę o godz. 9 czasu polskiego.(PAP)

akl/ awl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)