Notowania

ukraina
24.11.2010 20:55

Ukraina: Peres: Kijów pośrednikiem w konflikcie arabsko-izraelskim

Ukraina, która łączy Wschód z Zachodem, może zostać pośrednikiem w rozwiązaniu konfliktu arabsko-izraelskiego - oświadczył w środę, w trakcie wizyty w Kijowie, prezydent Izraela Szimon Peres.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraina, która łączy Wschód z Zachodem, może zostać pośrednikiem w rozwiązaniu konfliktu arabsko-izraelskiego - oświadczył w środę, w trakcie wizyty w Kijowie, prezydent Izraela Szimon Peres.

Ukraińskie media zachwycają się tym, że szef państwa izraelskiego przyleciał na Ukrainę samolotem ukraińskich linii lotniczych, przy czym wybrał je ze względu na niższe koszty, niż zaproponowały linie izraelskie.

"Ukraina nie jest falochronem. Jest to most łączący kilka ważnych politycznych i gospodarczych czynników. I to, że Ukraina ma dziś dobre relacje jak z Rosją, tak i z Europą Zachodnią, jest, naszym zdaniem, bardzo pozytywnym zjawiskiem" - powiedział Peres na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Prezydent Izraela zaznaczył jednocześnie, że Kijów, który ma dobre kontakty z państwami arabskimi, mógłby pośredniczyć w uregulowaniu konfliktu izraelsko-arabskiego.

"Wiem, że Ukraina ma bardzo dobre stosunki z wieloma państwami arabskimi i - naszym zdaniem - jest to bardzo mądra polityka. My także chcielibyśmy mieć z nimi przyjazne, dobrosąsiedzkie stosunki. Ale w związku z tym, że nasze relacje z nimi są bardzo złe, Ukraina mogłaby rozmawiać z dwiema stronami i to mogłoby się stać wielkim plusem" - podkreślił Peres.

"Budowa państwowości palestyńskiej, pokój między nami i naszymi palestyńskimi sąsiadami mógłby być ważnym wkładem w ten proces ze strony Ukrainy" - podsumował izraelski prezydent.

Pisząc o wizycie Peresa na Ukrainie, miejscowe media podkreślają, iż przyleciał on do Kijowa ukraińskimi liniami lotniczymi Aerosvit. Wybrał je, gdyż izraelskie linie El Al zaproponowały wyższą cenę.

Tematem rozmów Ukraińców, którzy zmagają się z kryzysem finansowym, są w ostatnich dniach doniesienia o drogim śmigłowcu kupionym przez administrację prezydenta Janukowycza.

Decyzję tę podjęto w związku z ogromnymi korkami, które tworzą się w Kijowie, kiedy milicja drogowa zamyka ruch dla przejazdu prezydenckiej kolumny.

Według niepotwierdzonych przez aparat Janukowycza informacji, jego helikopter to włosko-amerykańska maszyna AgustaWestland-139 o wartości 17 milionów dolarów.

Media ukraińskie przypominają, że przywódcy takich państw jak USA, Niemcy czy Rosja poruszają się dwukrotnie tańszymi helikopterami.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mc/

Tagi: ukraina, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz