Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina pogłębia współpracę z Eurazjatycką Komisją Gospodarczą

0
Podziel się:

Premier Ukrainy Mykoła Azarow i przewodniczący Kolegium Eurazjatyckiej
Komisji Gospodarczej Wiktor Christienko podpisali w piątek w Mińsku memorandum o pogłębieniu
współpracy, co pozwoli Kijowowi na udział jego przedstawiciela w pracach tej struktury.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow i przewodniczący Kolegium Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej Wiktor Christienko podpisali w piątek w Mińsku memorandum o pogłębieniu współpracy, co pozwoli Kijowowi na udział jego przedstawiciela w pracach tej struktury.

Przed ceremonią Azarow powiedział dziennikarzom, że memorandum oznacza faktycznie przyznanie Ukrainie statusu obserwatora w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

"Ukraina uzyska możliwość uczestniczenia, na zaproszenie strony przewodniczącej, w posiedzeniach Unii Celnej, a w następstwie w pracach Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej" - oświadczył szef ukraińskiego rządu.

Jak wyjaśnił, obecnie Ukraina dowiaduje się o decyzjach uchwalanych przez Unię Celną post factum i dlatego, jeśli naruszane są interesy Kijowa, Ukraińcy muszą negocjować potrzebne im zmiany z każdym członkiem tej organizacji oddzielnie. Teraz ma się to zmienić.

Azarow ocenił, że relacje z Unią Celną są niezmiernie ważne dla współpracy ekonomicznej jego kraju z Rosją, Białorusią i Kazachstanem i oświadczył, że przed podpisaniem memorandum państwa te nie stawiały władzom w Kijowie żadnych warunków.

Zdaniem Kijowa akces do Unii Celnej na prawach obserwatora nie zaszkodzi planowanemu na listopad podpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. UE kilka dni temu ostrzegła stronę ukraińską, że żadna forma współpracy z UC nie powinna być sprzeczna z przyszłymi zobowiązaniami Ukrainy wynikającymi z umowy stowarzyszeniowej z UE, w tym dotyczącymi utworzenia strefy wolnego handlu.

W piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara zapewnił w Kijowie, że podpisane przez Azarowa memorandum nosi wyłącznie techniczny charakter. "Memorandum nie posiada obowiązującej mocy prawny i jest dokumentem organizacyjnym" - powiedział Kożara po rozmowach z litewskim ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevicziusem. (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)