Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraina prosi o zniesienie opłat za wizy do Unii

0
Podziel się

Szef ukraińskiego MSZ przekazał prośbę ambasadorowi kierujących Unią Czech.

Ukraina prosi o zniesienie opłat za wizy do Unii
(PAP/Darek Delmanowicz)
bEgsQhYl

Ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie zaapelowało do Unii Europejskiej o skasowanie opłat wizowych dla obywateli Ukrainy, podróżujących do państw strefy Schengen.

Inicjatywę tę przekazał wiceminister spraw zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew podczas spotkania z ambasadorem Czech, pełniących obecnie półroczne przewodnictwo w UE, ambasadorem Szwecji i szefem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Ukrainie - podały służby prasowe ukraińskiej dyplomacji.

bEgsQhYn

Ukraińcy nie ukrywają, że w odpowiedzi na zniesienie w 2005 r. obowiązku wizowego dla obywateli państw unijnych, oczekują od UE liberalizacji systemu wizowego dla Ukrainy. Uważają, że UE mogłaby poluzować swe przepisy, np. zaprzestając pobierania 35 euro opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego. Niezadowolenie z asymetrycznej polityki wizowej, którą zdaniem Kijowa prowadzi Unia, zaowocowało ostatnio na Ukrainie hasłami o potrzebie przywrócenia wiz dla UE.

Temat ten podnosili przede wszystkim urzędnicy kancelarii prezydenta Wiktora Juszczenki, jednak on sam oświadczył niedawno, że likwidacja wiz dla państw UE była dobrym krokiem. W trakcie spotkania z wiceministrem Jelisiejewem, unijni dyplomaci pochwalili takie stanowisko prezydenta.

bEgsQhYO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)