Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Przedsiębiorcy pozostają na Majdanie Niepodległości

0
Podziel się

Ukraińscy przedsiębiorcy, niezadowoleni z zaostrzenia przepisów fiskalnych,
spędzili noc z poniedziałku na wtorek na Majdanie (placu) Niepodległości w Kijowie i chcą tam
pozostać aż do zawetowania przez prezydenta niekorzystnego dla nich kodeksu podatkowego.

bEhSmjQl

Ukraińscy przedsiębiorcy, niezadowoleni z zaostrzenia przepisów fiskalnych, spędzili noc z poniedziałku na wtorek na Majdanie (placu) Niepodległości w Kijowie i chcą tam pozostać aż do zawetowania przez prezydenta niekorzystnego dla nich kodeksu podatkowego.

Około 200-osobowa grupa przedstawicieli małego i średniego biznesu zajmuje Majdan mimo padającego deszczu i niskiej temperatury, która we wtorek rano wynosiła około sześciu stopni Celsjusza.

Przedsiębiorcy nocowali w rozbitych na placu siedmiu namiotach. W obawie przed interwencją milicji, która dysponuje sądowym zakazem prowadzenia w tym miejscu masowych akcji, poprosili o pomoc opozycyjnych deputowanych do parlamentu. Dyżurowali oni z nimi na Majdanie przez całą noc.

bEhSmjQn

W poniedziałek przeciwko zaproponowanym przez ukraiński rząd i zaakceptowanym przez parlament nowym rozwiązaniom podatkowym demonstrowało w Kijowie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tego dnia mali i średni przedsiębiorcy ogłosili, iż rozpoczynają zbieranie podpisów pod apelem o referendum w sprawie rozwiązania parlamentu. Ostrzegli jednocześnie, że jeśli kodeks podatkowy nie zostanie zawetowany przez prezydenta Wiktora Janukowycza, to rozpoczną zbieranie podpisów również pod apelem o referendum na rzecz usunięcia szefa państwa.

Przedstawiciele małego i średniego biznesu domagają się całkowitego odrzucenia uchwalonego przez parlament w ubiegłym tygodniu kodeksu, gdyż - ich zdaniem - uderza on w niewielkie firmy i faworyzuje interesy oligarchów.

Oburzenie protestujących wywołuje rozszerzenie wymogu posiadania kas fiskalnych, wzmocnienie funkcji kontrolnych służb podatkowych oraz ograniczenie kategorii przedsiębiorców mogących korzystać z uproszczonego opodatkowania.

bEhSmjQt

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

bEhSmjQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)