Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Przedsiębiorcy zbierają podpisy ws. rozwiązania parlamentu

0
Podziel się:

Ukraińscy przedsiębiorcy w proteście przeciwko uchwaleniu niekorzystnego dla
nich nowego kodeksu podatkowego ogłosili w poniedziałek wieczorem zbieranie podpisów pod apelem o
referendum w sprawie rozwiązania parlamentu.

Ukraińscy przedsiębiorcy w proteście przeciwko uchwaleniu niekorzystnego dla nich nowego kodeksu podatkowego ogłosili w poniedziałek wieczorem zbieranie podpisów pod apelem o referendum w sprawie rozwiązania parlamentu.

Oświadczyli jednocześnie, że mimo wydanego tego dnia przez sąd administracyjny w Kijowie zakazu masowych akcji na Majdanie (placu) Niepodległości, pozostaną na nim do czasu spełniania przez władze ich postulatów.

Ze sceny znajdującej się w centrum stolicy ogłoszono, iż w poniedziałek wieczorem na Majdanie stanie miasteczko namiotowe.

Przedstawiciele małego i średniego biznesu domagają się całkowitego odrzucenia uchwalonego przez parlament w ubiegłym tygodniu kodeksu, gdyż ich zdaniem uderza on w niewielkie firmy i faworyzuje interesy oligarchów.

Największe niezadowolenie wywołuje rozszerzenie wymogu posiadania kas fiskalnych, wzmocnienie funkcji kontrolnych służb podatkowych oraz ograniczenie kategorii przedsiębiorców mogących korzystać z uproszczonego opodatkowania.

Protestujący apelują w związku z tym, by prezydent Wiktor Janukowycz zawetował nową ustawę. Przedsiębiorcy, którzy najpierw dali na to szefowi państwa czas do godz. 18 (17 czasu polskiego), w związku z jego nieobecnością w kraju gotowi są poczekać dłużej na decyzję w tej sprawie.

Grożą jednocześnie, że jeśli prezydent nie zawetuje nowych rozwiązań podatkowych, zaczną zbierać podpisy pod apelem o referendum również w sprawie usunięcia Janukowycza.

W poniedziałek w centrum Kijowa przeciwko kodeksowi podatkowemu protestowało ok. 30 tys. ludzi. Wypełnili oni południową część Majdanu Niepodległości, a następnie zajęli przecinającą ten plac główną ulicę stolicy, Chreszczatyk.

Do większych incydentów - prócz drobnego starcia z milicją, która chciała usunąć ludzi z jezdni - nie doszło. Organizatorzy akcji prosili jej uczestników, by nie poddawali się prowokacjom. Na Majdanie ogłoszono także zakaz spożywania alkoholu.

Wiadomości o masowych protestach małego i średniego biznesu przekazywane były przede wszystkim za pomocą telefonów komórkowych i internetu. Stacje radiowe i telewizyjne informowały o demonstracjach jedynie zdawkowo.

Do poniedziałkowej demonstracji doszło dokładnie w szóstą rocznicę wybuchu pomarańczowej rewolucji w 2004 roku. Były to masowe protesty wobec sfałszowania wyborów prezydenckich. Fałszerstw dopuścił się obóz popieranego przez władze ówczesnego kandydata na prezydenta, Janukowycza. Wskutek protestów doszło do powtórki sfałszowanej drugiej tury wyborów, w której zwyciężył kandydat opozycji Wiktor Juszczenko.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)