Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Rosyjsko-ukraiński spór o Mazepę

0
Podziel się:

Ukraińsko-rosyjski spór o historię
zaczyna sięgać coraz bardziej zamierzchłych czasów. W
poniedziałek rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie
wskazał swym kolegom w Moskwie, by nie wtrącali się w sprawy,
dotyczące postaci historycznych z przełomu XVII i XVIII wieku.

Ukraińsko-rosyjski spór o historię zaczyna sięgać coraz bardziej zamierzchłych czasów. W poniedziałek rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie wskazał swym kolegom w Moskwie, by nie wtrącali się w sprawy, dotyczące postaci historycznych z przełomu XVII i XVIII wieku.

Dotychczas Moskwa i Kijów spierały się o interpretację historii najnowszej, obejmującej wydarzenia XX wieku.

Najnowszą potyczkę obu dyplomacji wywołał Iwan Mazepa, hetman kozacki Ukrainy Lewobrzeżnej, który dążył do oderwania Ukrainy od Rosji. Władze w Kijowie przygotowują się w tym roku do obchodów 300. rocznicy jego śmierci, przeciwko czemu protestują Rosjanie.

"Oddanie hołdu Mazepie jest wewnętrzną sprawą naszego państwa" - oświadczył w rozmowie z agencją Interfax Ukraina rzecznik ukraińskiego MSZ Wasyl Kyryłycz.

Była to odpowiedź na oświadczenie MSZ Rosji z ubiegłego tygodnia, w którym stwierdzono, że chęć rehabilitacji Mazepy to kolejna próba wciągania ukraińskiego narodu "w sztuczny konflikt z Rosją".

"Chcielibyśmy przypomnieć ukraińskiemu kierownictwu, że zabawy z historią, szczególnie z nacjonalistycznym podtekstem, nigdy do niczego dobrego nie prowadziły. Dążąc do napisania na nowo rosyjsko-ukraińskiej historii, władze Ukrainy nie łączą ukraińskiego społeczeństwa, lecz je dzielą" - czytamy w oświadczeniu rosyjskiej dyplomacji.

Ukraińcy odparli, że czasy Mazepy były dla Ukrainy okresem dobrobytu i stabilizacji.

"Dla Ukraińców Mazepa to historia, a nie polityka, dlatego warto unikać upolityczniania tej postaci i w końcu uznać prawo innego państwa do własnej oceny przeszłości" - powiedział Kyryłycz.

Iwan Mazepa został hetmanem Ukrainy Lewobrzeżnej w 1687 roku. Chcąc oderwać Ukrainę od Rosji w 1708 roku wywołał przeciwko niej powstanie i zaczął współpracować z walczącymi z Moskwą Szwedami.

Po ujawnieniu tego porozumienia wojska cara Piotra I spaliły stolicę Ukrainy Lewobrzeżnej, Baturyn, mordując wszystkich jego mieszkańców.

Za współpracę ze Szwedami rosyjska Cerkiew obłożyła Mazepę klątwą.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ klm/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)