Notowania

ukraina
13.11.2009 16:29

Ukraina: Rząd nie powie, ile osób ma A(H1N1)

Zamknięto jedyne prywatne laboratorium wykonujące bezpłatne testy na obecność wirusa A(H1N1) .

Podziel się
Dodaj komentarz
(phil.cdc.gov/public domain)

Ukraińskie ministerstwo zdrowia nie będzie publikować danych o liczbie chorych na nową grypę. Równocześnie zamknięto jedyne na Ukrainie prywatne laboratorium wykonujące bezpłatne testy na obecność wirusa A/H1N1, co spotkało się z zarzutami, że władze chcą ukryć prawdziwe rozmiary epidemii.

_ - Ukraina i tak znajduje się w strefie pandemii i nie gra roli, ile przypadków zachorowań na A/H1N1 odnotowano; wszystkie należy leczyć tak samo _ - mówi ukraiński wiceminister zdrowia Wasyl Łazoryszynec.

Według ostatniego komunikatu ministerstwa zdrowia z czwartku wieczorem liczba chorych _ na grypę, ostre infekcje dróg oddechowych i ich powikłania (zapalenie płuc itp.) _ wyniosła ponad 1 mln 253 tys. osób, w tym 61 tys w ciągu doby. Odnotowano 239 zgonów, w tym 26 w ciągu doby.

Dane te obejmują zachorowania odnotowane od początku ogłoszonej 30 października epidemii grypy. Od tego też czasu na stronie internetowej resortu zdrowia nie pojawiają się informacje o zachorowaniach i zgonach, wywołanych przez wirus A(H1N1). Padają one jedynie w wypowiedziach urzędników, którzy podają jednak różne liczby.

W związku z epidemią ukraińskie władze ogłosiły kwarantannę w zachodnich obwodach i na trzy tygodnie zamknęły placówki oświatowe w całym kraju.

Lubow Niekrasowa, naczelna lekarz centralnej stacji sanitarno-epidemiologicznej Ukrainy informowała w czwartek, że w kraju potwierdzono 16 przypadków śmiertelnych oraz 85 zachorowań spowodowanych wirusem A(H1N1). Dzień wcześniej władze mówiły o 14 zgonach. W piątek wiceminister Łazoryszynec ponownie mówił o 14 ofiarach śmiertelnych.

_ - Władze ukrywają przed społeczeństwem realne rozmiary epidemii grypy A/H1N1 _ - oświadczył szef sztabu organizacji pozarządowej _ Kijowanie przeciwko grypie _, Andrij Palczewski. Uważa om, że podawane przez ministerstwo zdrowia informacje nie odpowiadają prawdzie.

_ - W USA w ciągu 6 miesięcy epidemii wirusem A(H1N1) zaraziło się 22 mln osób, z czego ok. 4 tys. zmarło. Ale w USA jest 20 laboratoriów, a u nas (na Ukrainie) tylko 3 _ - podkreśla Palczewski.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Prawie 1,2 mln Ukraińców chorych na grypę ]( http://news.money.pl/artykul/prawie;1;2;mln;ukraincow;chorych;na;grype,136,0,556680.html )
* [ Tymoszenko: Juszczenko zabija własnych wyborców ]( http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;juszczenko;zabija;wlasnych;wyborcow,58,0,556346.html )
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz