Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Sąd: Flota Czarnomorska ma zwrócić latarnie morskie na Krymie

0
Podziel się:

Rosyjska Flota Czarnomorska musi przekazać Ukrainie wszystkie latarnie
morskie, użytkowane na Krymie, gdzie znajduje się główna baza tej formacji - podały w czwartek
ukraińskie media, powołując się na wyrok sądowy w tej sprawie.

Rosyjska Flota Czarnomorska musi przekazać Ukrainie wszystkie latarnie morskie, użytkowane na Krymie, gdzie znajduje się główna baza tej formacji - podały w czwartek ukraińskie media, powołując się na wyrok sądowy w tej sprawie.

Jak poinformował portal internetowy gazety ekonomicznej "Dieło", Sąd Gospodarczy Krymu potwierdził ponad tydzień temu wcześniejsze wyroki sądowe w sprawie latarni, oraz innych obiektów nawigacyjnych i nakazał Rosjanom, by niezwłocznie zwrócili je Ukraińcom.

Chodzi m.in. o dwie stacje nawigacji radiowej, sześć latarni morskich i dziewięć znaków nawigacyjnych.

Spór o latarnie morskie między Ukrainą a rosyjską Flotą Czarnomorską rozpoczął się w 2006 roku, gdy ekipa ówczesnego prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenki chciała zinwentaryzować zarządzane przez Rosjan obiekty na Krymie.

Kiedy sprawa doszła do latarni, Rosjanie się sprzeciwili. W styczniu 2006 roku dowództwo Floty Czarnomorskiej zaalarmowało, że Ukraińcy wdarli się na teren latarni w Jałcie i bezprawnie ją zajęli. Strona ukraińska odpowiedziała, że latarnia jest jej własnością.

W kolejnych dniach, w obawie przed utratą kolejnego podobnego obiektu, rosyjska flota skierowała wzmocnione siły dla ochrony latarni w miasteczku Heniczesk, w obwodzie chersońskim, nad Morzem Azowskim.

Ukraińcy twierdzili wówczas, że zgodnie z umowami o podziale poradzieckiej Floty Czarnomorskiej z lat 90. wszystkie obiekty, które Rosjanie użytkują na Ukrainie, są własnością tego państwa.

Wiadomość o wyroku Sądu Gospodarczego Krymu ukraińskie media opublikowały w dniu wizyty w Rosji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W czwartek w Soczi spotkał się on z prezydentem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem.

W kwietniu 2010 roku, po dojściu Janukowycza do władzy, Ukraina zgodziła się na przedłużenie umowy o stacjonowaniu na Krymie Floty Czarnomorskiej o 25 lat. W zamian za to Kijów otrzymał od Moskwy 30-procentową obniżkę cen gazu.

Poprzedni prezydent Ukrainy Juszczenko nalegał, by Flota Czarnomorska opuściła jego kraj w 2017 roku, tak, jak było zapisane we wcześniejszych umowach w tej sprawie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)