Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Tymoszenko: Pięć priorytetów rozwoju państwa

0
Podziel się:

Członkostwo w Unii Europejskiej, likwidacja systemu oligarchicznego, wzrost
dobrobytu społeczeństwa, lepsza ochrona zdrowia i edukacja, a także zwiększenie niezależności
energetycznej Ukrainy to pięć głównych zadań, które stawia sobie premier Julia Tymoszenko po swym
ewentualnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich. Odbędą się one już w niedzielę.

Członkostwo w Unii Europejskiej, likwidacja systemu oligarchicznego, wzrost dobrobytu społeczeństwa, lepsza ochrona zdrowia i edukacja, a także zwiększenie niezależności energetycznej Ukrainy to pięć głównych zadań, które stawia sobie premier Julia Tymoszenko po swym ewentualnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich. Odbędą się one już w niedzielę.

"Ukraina z pewnością wejdzie do UE, gdyż zawsze była, jest i będzie częścią Europy. Zrobię wszystko, by podczas mej prezydentury Ukraina została członkiem UE" - oświadczyła Tymoszenko w czwartek na konferencji prasowej dla mediów krajowych i zagranicznych. Kadencja prezydenta Ukrainy trwa pięć lat.

Szefowa rządu zapowiedziała, że po objęciu najwyższego stanowiska w państwie radykalnie zmieni drogę rozwoju kraju.

"Chcę raz na zawsze odsunąć od władzy oligarchów i zbudować całkiem nowe państwo. Demokratyczna, solidarna, sprawiedliwa Ukraina stanie się nieodłączną częścią wspólnoty europejskiej" - podkreśliła.

Tymoszenko zadeklarowała, że w trakcie jej prezydentury Ukraina będzie w stanie "osiągnąć najwyższy stopień niezależności energetycznej" oraz zapewniła, że Kijów pozostanie rzetelnym i przewidywalnym partnerem w dziedzinie tranzytu gazu z Rosji do państw Europy Zachodniej.

Kandydatka na kolejnego prezydenta obiecała także, że zdoła przyciągnąć inwestorów zagranicznych, a dzięki ułatwieniom podatkowym i głębokim reformom Ukraina wejdzie do grona 30 państw o najwyższym wskaźniku rozwoju (obecnie zajmuje w tym rankingu 85. miejsce).

Tymoszenko mówiła także o swym stosunku do Rosji i ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO.

"Kwestia NATO dzieli ukraińskie społeczeństwo, więc wejście do tej organizacji powinno być omówione w referendum narodowym (...). Budowanie prawdziwych i wzajemnie korzystnych relacji z Rosją i innymi państwami widzę nie w krytyce i agresji, lecz w zrozumieniu interesów swego państwa. Moim zadaniem jako przyszłego prezydenta jest stworzenie pokojowych, ale i pragmatycznych stosunków z Rosją i innymi krajami" - oświadczyła.

Trwająca trzy godziny konferencja prasowa w Kijowie przerywana była łączeniami telewizyjnymi z miastami obwodowymi; Tymoszenko nie tylko odpowiadała na pytania lokalnych dziennikarzy, ale i rozmawiała z przedstawicielami "kolektywów robotniczych" zakładów przemysłowych na wschodzie i zachodzie kraju.

W niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie startuje 18 kandydatów. Tymoszenko, która w sondażach przedwyborczych uzyskuje 20 proc. poparcia, zmierzy się ze swym głównym konkurentem, popieranym przez ok. 30 proc. wyborców liderem Partii Regionów Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Oczekuje się, że żadne z nich nie zdobędzie w niedzielę ponad 50 proc. głosów, w związku z czym 7 lutego dojdzie do drugiej tury.

Jarosław Junko(PAP)

jjk/ mmp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)