Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczyt ue
30.08.2008 17:30

Ukraina: Tymoszenko rozmawiała z Tuskiem przed szczytem UE

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła w sobotę premiera Polski Donalda Tuska, że jej kraj popiera działania Unii Europejskiej na rzecz uregulowania konfliktu między Rosją i Gruzją.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła w sobotę premiera Polski Donalda Tuska, że jej kraj popiera działania Unii Europejskiej na rzecz uregulowania konfliktu między Rosją i Gruzją.

Tymoszenko mówiła o tym podczas rozmowy telefonicznej z Tuskiem - podała kancelaria szefowej ukraińskiego rządu.

"Donald Tusk poinformował premier Ukrainy o przygotowaniach do nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się 1 września" - czytamy.

Według komunikatu ukraińskiej rady ministrów Tymoszenko potwierdziła w rozmowie z Tuskiem, że stanowisko Ukrainy w sprawie konieczności zachowania niepodległości i jedności terytorialnej Gruzji nie uległo zmianie.

Ukraińska premier oświadczyła też, że ustalenia UE dotyczące konfliktu rosyjsko-gruzińskiego powinny "podlegać bezwarunkowej realizacji przez wszystkie strony konfliktu".

Premierzy Polski i Ukrainy rozmawiali także o planach integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Tymoszenko pochwaliła tu polsko-szwedzką inicjatywę w tej sprawie, zasugerowała jednak, że Ukraina nie zmierza do Europy z pustymi rękami.

"Ukraina ma wszelkie możliwości do dalszej integracji z europejską polityką bezpieczeństwa i obrony, w szczególności w dziedzinach dotyczących jej udziału w regulowaniu kryzysów oraz realizacji zadań pokojowych" - podkreśliła pani premier.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Jacek Filipowicz poinformował PAP, że podczas sobotniej rozmowy, która oprócz konfliktu rosyjsko-gruzińskiego dotyczyła kontaktów Ukrainy z Rosją i Polską oraz europejskich aspiracji Ukrainy, "premier zapewnił, że na Radzie Europejskiej Ukraina będzie jednym z tematów priorytetowych".

Poniedziałkowy szczyt Unii Europejskiej będzie poświęcony sytuacji w Gruzji i przyszłości stosunków UE z Rosją. Nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów zostało zwołane przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego na wniosek kilku krajów członkowskich UE, w tym Polski.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/ mhr/

arch.

Tagi: szczyt ue, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz