Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Tymoszenko wzywa do wcześniejszych wyborów

0
Podziel się

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała do sił opozycyjnych o
zjednoczenie na rzecz przeprowadzenia przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

bEgwVtCd

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała do sił opozycyjnych o zjednoczenie na rzecz przeprowadzenia przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Zdaniem Tymoszenko wcześniejsze wybory są konieczne, ponieważ Ukraińcy nie udzielali obecnym władzom pełnomocnictw uzyskanych w wyniku piątkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego (TK).

TK skasował tego dnia tzw. reformę konstytucyjną z 2004 r., przekształcając Ukrainę z państwa o ustroju parlamentarno-prezydenckim w państwo z systemem prezydencko-parlamentarnym. Doszło do tego z inicjatywy deputowanych koalicji rządowej, zdominowanych przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

bEgwVtCf

Obecny szef państwa otrzymał tym samym kompetencje, które miał były prezydent Leonid Kuczma. Poprzednik Janukowycza, Wiktor Juszczenko, kierował krajem o systemie parlamentarno-prezydenckim.

"Jedynym odpowiednim wyjściem z tej sytuacji są ponowne wybory władz" - oświadczyła Tymoszenko na konferencji prasowej w Kijowie.

Przywódczyni największego ugrupowania opozycyjnego w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy zaznaczyła, że jej zdaniem jedynym sposobem przeciwstawienia się działaniom ekipy Janukowycza są masowe protesty.

"Jeżeli we Francji obywatele zdolni są do zorganizowania 3-milionowych protestów w obronie swych praw, to jeśli Ukraińcy nie będą w stanie zebrać się dla obrony swego państwa, będą mogli narzekać wyłącznie na siebie samych" - podkreśliła Tymoszenko.

bEgwVtCl

Jarosław Junko(PAP)

jjk/ keb/ kar/

bEgwVtCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)