Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: W Doniecku otwarto kolejny polski punkt wizowy

0
Podziel się:

W Doniecku na wschodniej Ukrainie otwarto w czwartek polski punkt wizowy,
dzięki któremu mieszkańcy obwodu donieckiego nie będą już zmuszeni do ubiegania się o wizę w
oddalonym o prawie 300 kilometrów konsulacie RP w Charkowie.

W Doniecku na wschodniej Ukrainie otwarto w czwartek polski punkt wizowy, dzięki któremu mieszkańcy obwodu donieckiego nie będą już zmuszeni do ubiegania się o wizę w oddalonym o prawie 300 kilometrów konsulacie RP w Charkowie.

"Placówka ta odciąży naszych dyplomatów, którzy wydają wizy mieszkańcom siedmiu obwodów charkowskiego okręgu konsularnego" - przekazał PAP szef konsulatu w Charkowie, Jan Granat.

W ubiegłym roku charkowski konsulat wydał 35 tysięcy wiz. "W porównaniu z 2010 r. liczba wniosków wizowych zwiększyła się o 113 proc." - powiedział Granat w rozmowie telefonicznej.

Dzień wcześniej, w środę, przebywający w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że polskie władze wystąpiły do władz Ukrainy o otwarcie w Doniecku nowego konsulatu RP. Będzie to już ósma taka placówka w tym kraju. Obecnie polskie konsulaty działają w Kijowie, Lwowie, Charkowie, Łucku, Winnicy, Odessie i Sewastopolu.

Punkt Przyjęć Wniosków Wizowych to miejsce, gdzie osoba ubiegająca się o polską wizę może złożyć paszport i aplikację wizową, która przesyłana jest do polskiego konsulatu i rozpatrywana przez konsula. To właśnie konsul - a nie pracownik punktu wizowego - podejmuje decyzję o wydaniu wizy bądź odmowie jej wydania. Z konsulatu RP paszport interesanta odsyłany jest do punktu wizowego.

Prowadzenie polskich punktów wizowych powierzono wyłonionej w przetargu firmie VFS Global. Działa ona na rynku pośrednictwa wizowego od 10 lat, współpracując w tej dziedzinie z 38 państwami. Na Ukrainie firma ta obsługuje 14 misji dyplomatycznych.

VFS Global pobiera za swe usługi opłatę w wysokości 20 euro. Opłata ta jest niezależna od stawek pobieranych przez konsulaty za rozpatrzenie wniosku wizowego. W przypadku wizy schengeńskiej opłata konsularna wynosi 35 euro.

Polskie punkty wizowe działają na Ukrainie od ubiegłego roku. Dotychczas uruchomiono ich pięć. Prócz Doniecka znajdują się one we Lwowie, Iwano-Frankiwsku, Tarnopolu i Dniepropietrowsku.

W 2011 roku polskie służby konsularne wydały obywatelom Ukrainy 570 tysięcy wiz.

Obywatele UE, w tym Polski, podróżują na Ukrainę bez wiz. Kijów zniósł je w 2005 r.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)