Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
01.09.2012 15:06

Ukraina w Unii Europejskiej? To wciąż priorytet

- Integracja europejska nadal pozostaje najważniejszym kierunkiem ukraińskiej polityki zagranicznej - oświadczył szef MSZ Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

_ - Integracja europejska nadal pozostaje najważniejszym kierunkiem ukraińskiej polityki zagranicznej _- oświadczył szef MSZ Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko.

Stosunki między Ukrainą a UE od dłuższego czasu określane są jako _ chłodne _, a ostatnia wymiana zdań przedstawicieli władz w Kijowie z urzędnikami europejskimi nie wskazuje, by miały one ulec szybkiemu ociepleniu.

Przyczyną tego ochłodzenia jest m.in. sprawa skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, która - zdaniem Brukseli - prześladowana jest z przyczyn politycznych. UE chce, by Tymoszenko oraz inni więzieni politycy opozycji, tacy jak były szef MSW Jurij Łucenko, mogli uczestniczyć w wyznaczonych na koniec października wyborach parlamentarnych.

Również ze względu na sprawę Tymoszenko strona unijna wstrzymuje podpisanie wynegocjowanej już i parafowanej umowy o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą.

Sama Tymoszenko uważa, że jej skazanie inspirował prezydent Wiktor Janukowycz. W ubiegłym tygodniu, w 21. rocznicę proklamowania niepodległości Ukrainy, oświadczył on, że nie chce integracji z Unią Europejską za wszelką cenę, w tym mieszania się UE w sprawy wewnętrzne kraju. - _ Szukamy swojej drogi do wspólnoty państw europejskich, lecz nigdy nie akceptowaliśmy i nie zaakceptujemy integracji za wszelką cenę, kosztem utraty niezależności, ustępstw gospodarczych lub terytorialnych, kosztem zgody na wtrącanie się w nasze wewnętrzne sprawy _ - mówił wówczas prezydent Ukrainy.

W odpowiedzi ambasador UE w Kijowie, Portugalczyk Jose Manuel Pinto Teixeira, kończąc w piątek swoją misję dyplomatyczną na Ukrainie, udzielił kilku wywiadów, w których ostro skrytykował władze ukraińskie za lawirowanie między Rosją a UE, a prezydentowi Janukowyczowi zarzucił, że nie spełnia swoich obietnic. - _ Nie wierzę, że na Ukrainie panuje prawdziwa demokracja _ - powiedział odchodzący ambasador.

Ukraińskie MSZ zareagowało na to oburzeniem. - _ Pan Teixeira nie jest już ambasadorem UE na Ukrainie, więc jego stanowisko powinno raczej martwić Republikę Zielonego Przylądka, a nie obywateli i przedstawicieli władz na Ukrainie _ - oświadczył szef departamentu informacji ukraińskiej dyplomacji Ołeh Wołoszyn, przypominając, że kolejną placówką Teixeiry będzie Republika Zielonego Przylądka, wyspiarskie państwie na Oceanie Atlantyckim.

Minister Hryszczenko nie zechciał odnieść się w sobotę do wypowiedzi Wołoszyna. _ - Po to jest on rzecznikiem, by składać oświadczenia. Ja nie mogę komentować oświadczenia rzecznika MSZ _ - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Następcą Teixeiry na stanowisku unijnego ambasadora na Ukrainie będzie dotychczasowy ambasador Polski przy UE Jan Tombiński. Wcześniej MSZ w Kijowie deklarował pozytywne oczekiwania związane z osobą polskiego dyplomaty, podkreślając, że reprezentuje on kraj, _ który robi bardzo wiele dla integracji europejskiej Ukrainy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Skarga kasacyjnea Tymoszenko odrzucona USA zaapelowały do władz Ukrainy o zaprzestanie "ścigania z powodów politycznych".
Ukraina nie chce takiej integracji z Unią Ukraina pozostanie wierna europejskiemu wyborowi, lecz integracja nie może odbywać się za cenę "ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju".
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz