Notowania

ukraina
28.09.2010 18:49

Ukraina: W Żytomierzu otwarto konsulat honorowy RP

W Żytomierzu (centralna Ukraina) uroczyście otwarto we wtorek konsulat honorowy RP. Jest to pierwsza tego rodzaju placówka uruchomiona na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Żytomierzu (centralna Ukraina) uroczyście otwarto we wtorek konsulat honorowy RP. Jest to pierwsza tego rodzaju placówka uruchomiona na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw.

"Ten konsulat ma przede wszystkim zajmować się wzmacnianiem kontaktów społecznych, współpracy regionalnej i kontaktów gospodarczych. W obwodzie żytomierskim jest wiele polskich inwestycji, ale sądzimy, że mogłoby ich być jeszcze więcej" - powiedział ambasador RP na Ukrainie, Jacek Kluczkowski.

Ambasador podkreślił, że obwody centralnej Ukrainy są bardzo życzliwe wobec Polski i istnieje tu duży potencjał rozwojowy.

Konsulatem w Żytomierzu kierować będzie konsul honorowy Jurij Woderacki. Propozycję objęcia tego stanowiska otrzymał on od władz polskich.

"Żytomierszczyzna potrzebowała takiej placówki ze względu na zamieszkującą tu 50-tysięczną polską społeczność i ze względu na istniejącą współpracę gospodarczą z Polską. W minionym roku inwestycje polskie zajmowały tu czwarte miejsce, dziś są one na miejscu pierwszym spośród wszystkich inwestycji zagranicznych obwodu" - podkreślił Woderacki.

Zdaniem wicegubernatora obwodu żytomierskiego Wiktora Baliurki otwarty we wtorek konsulat pozwoli na wzmocnienie współpracy tego regionu z Polską.

"Dziś prawie każde miasto obwodu żytomierskiego ma partnerskie miasto w Polsce. Relacje między nimi nie ograniczają się wyłącznie do działań kulturalnych, lecz skupiają się także na gospodarce. Dotychczas miasta polskie i ukraińskie nawiązywały partnerstwo przez konsulaty w Kijowie czy Łucku. Od dziś możemy załatwiać te sprawy na miejscu" - podkreślił wicegubernator.

Na Ukrainie działa sześć polskich konsulatów zawodowych. Znajdują się one w Kijowie, Lwowie, Łucku, Charkowie, Odessie i Winnicy.

Konsul honorowy nie wypełnia obowiązków urzędnika państwowego, a swoją działalność prowadzi za własne środki. Do jego obowiązków należy przede wszystkim promowanie i rozwijanie współpracy między Polską a państwem przyjmującym.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/ jra/

Tagi: ukraina, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz