Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: We Lwowie otwarto polski punkt wizowy; ma odciążyć konsulat

0
Podziel się:

We Lwowie otwarto w piątek polski punkt wizowy, który będzie pośredniczyć w
wydawaniu wiz obywatelom Ukrainy - poinformował PAP szef lwowskiego konsulatu RP Jarosław Drozd.

We Lwowie otwarto w piątek polski punkt wizowy, który będzie pośredniczyć w wydawaniu wiz obywatelom Ukrainy - poinformował PAP szef lwowskiego konsulatu RP Jarosław Drozd.

Punkt, prowadzony przez wyłonioną w przetargu firmę, ma pomóc w rozładowaniu kolejek przed konsulatem we Lwowie, który jest jedną z najbardziej obleganych polskich placówek tego typu na świecie.

"Ułatwi to możliwość uzyskania wizy, bo dziś, mimo elektronicznej rejestracji, przed konsulatem we Lwowie nadal istnieją kolejki. Uważamy, że doprowadzi to także do zwiększenia zainteresowania Polską ze strony obywateli Ukrainy" - powiedział Drozd w rozmowie telefonicznej.

Konsul wyjaśnił, że punkt wizowy to miejsce, gdzie osoba ubiegająca się o polską wizę może złożyć paszport i aplikację wizową, która zostanie przesłana do polskiego konsulatu i rozpatrzona przez konsula. To właśnie konsul - a nie pracownik punktu wizowego - podejmuje decyzję o wydaniu wizy bądź odmowie jej wydania. Z konsulatu RP paszport interesanta zostanie odesłany do punktu wizowego.

Informując w ubiegłym tygodniu o uruchomieniu polskich punktów wizowych, dyplomaci RP na Ukrainie tłumaczyli, że znacznie skrócą one drogę między konsulatem a osobą, która stara się o wizę.

14 placówek tego typu będzie działało w miejscach oddalonych od polskich konsulatów oraz tam, gdzie konsulaty działają, lecz liczba aplikujących o wizę jest tak duża, że nie pozwala na szybkie i sprawne obsłużenie każdego interesanta.

Jest to Lwów i Iwano-Frankowsk, gdzie punkt przyjmuje klientów od początku bieżącego tygodnia, a także Tarnopol, Równe i Łuck, w których punkty zostaną otwarte do końca roku. W przyszłym roku punkty wizowe pojawią się także w Dniepropietrowsku, Doniecku, Charkowie, Kijowie, Odessie, Chmielnickim, Żytomierzu, Winnicy oraz na Krymie.

Polscy dyplomaci podają, że do końca października bieżącego roku siedem działających na Ukrainie konsulatów RP wydało obywatelom Ukrainy prawie pół miliona wiz. Jest to połowa z ogólnej liczby wiz wystawionych dla Ukraińców przez wszystkie państwa Schengen.

Prowadzenie polskich punktów wizowych powierzono wyłonionej w przetargu firmie VFS Global. Działa ona na rynku pośrednictwa wizowego od 10 lat, współpracując w tej dziedzinie z 38 państwami. Na Ukrainie firma ta obsługuje 14 misji dyplomatycznych.

VFS Global będzie pobierać od Ukraińców za swe usługi opłatę w wysokości 20 euro. Opłata ta jest niezależna od stawek pobieranych przez konsulaty za rozpatrzenie wniosku wizowego. W przypadku wizy schengeńskiej opłata konsularna wynosi 35 euro.

Wcześniej, w celu uproszczenia procedury uzyskiwania wiz, Polska ograniczyła liczbę niezbędnych do tego dokumentów. Od początku września konsulowie nie wymagają już od obywateli Ukrainy zaświadczeń o zarobkach, zatrudnieniu czy posiadanych środkach finansowych.

Obywatele UE, w tym Polski, podróżują na Ukrainę bez wiz. Kijów zniósł je w 2005 r.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)