Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Westerwelle: Niemcy gotowe przyjąć Tymoszenko na leczenie

0
Podziel się:

Ukraina) - Szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle powiedział w piątek w
Kijowie, że na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem potwierdził, iż Niemcy gotowe
są przyjąć na leczenie Julię Tymoszenko, byłą premier Ukrainy znajdującą się w więzieniu.

Ukraina) - Szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle powiedział w piątek w Kijowie, że na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem potwierdził, iż Niemcy gotowe są przyjąć na leczenie Julię Tymoszenko, byłą premier Ukrainy znajdującą się w więzieniu.

"Powiedziałem otwarcie prezydentowi, że z uwagą śledzimy przypadek pani Tymoszenko, i podkreśliłem, że niemieckie propozycje dotyczące usług medycznych i leczenia jej w Niemczech są nadal aktualne" - powiedział Westerwelle po spotkaniu.

Na pytanie, czy leczenie byłej premier w Niemczech jest wystarczającym warunkiem, by Berlin potrzymał dążenia Ukrainy w kwestii integracji z UE, szef MSZ odpowiedział: "Myślę, że powiedziałem już dość. Rozmowy są skomplikowane, sytuacja nie jest łatwa, ale jesteśmy gotowi, by wnieść konstruktywny wkład - po to, by w tej kwestii znaleziono pozytywne rozwiązanie".

Westerwelle spotkał się w Kijowie z Janukowyczem, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą, szefami frakcji parlamentarnych opozycyjnych partii: Batkiwszczyna (Ojczyzna) i UDAR, Arsenijem Jaceniukiem i Witalijem Kliczką, a także z córką Tymoszenko - Jewheniją.

Szef niemieckiej dyplomacji ocenił rozmowy, w tym w szczególności, spotkanie z Janukowyczem, jako "bardzo dobre". "Całą atmosferę można określić jako bardzo konstruktywną" - dodał.

Wśród tematów rozmów były kwestie gospodarcze i energetyczne oraz perspektywa podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. "Niemcy chciałyby, by ta umowa została podpisana", jednak Ukraina musi usunąć przeszkody na tej drodze - mówił Westerwelle. Wskazał na reformę sądownictwa i zmiany w ordynacji wyborczej, podkreślił także, że nie do zaakceptowania jest "wybiórcze stosowanie prawa".

Jako wybiórcze stosowanie prawa UE określa procesy sądowe Tymoszenko i jej współpracowników, u podłoża tych postępowań karnych leżały, według UE, motywy polityczne. Zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa to jeden z trzech głównych warunków, jakie Unia stawia Ukrainie przed podpisaniem z nią umowy stowarzyszeniowej, do czego może dojść podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Również w piątek, jak podaje Interfax-Ukraina, lekarze z berlińskiej kliniki Charite przyjechali do Charkowa, gdzie w miejscowym szpitalu leczona jest Tymoszenko.

Zdaniem niektórych komentatorów ukraińskich wyjazd Tymoszenko pozwoliłby władzom w Kijowie pozbyć się problemu, który komplikuje stosunki Ukrainy z Unią Europejską.

Tymoszenko została skazana na karę siedmiu lat kolonii karnej za nadużycia przy zawieraniu w 2009 roku przez rząd, którym wtedy kierowała, umów gazowych z Rosją. (PAP)

awl/ ro/

14051479 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)