Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 11:04

Ukraina: Wicepremier poleciał do Moskwy

# wicepremier Arbuzow uda się do Brukseli, termin jest ustalany #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wicepremier Arbuzow uda się do Brukseli, termin jest ustalany #

04.12. Kijów (PAP/Interfax-Ukraina) - Wicepremier Ukrainy Jurij Bojko udał się w środę do Moskwy, by omówić m.in. sprawy gazowe - podały źródła w rządzie w Kijowie. Wicepremier Serhij Arbuzow pojedzie do Brukseli; termin ustalany jest z Komisją Europejską - ogłosił szef MSZ Ukrainy Leonid Kożara.

Według ukraińskich źródeł rządowych tematem rozmów Bojki w Moskwie mają być sprawy dwustronne, w tym kwestie gazu.

Innego z wicepremierów, Serhija Arbuzowa, prezydent Wiktor Janukowycz wyznaczył na szefa delegacji ukraińskiej, która pojedzie do Brukseli. "Prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską, kiedy może do tego dojść - czy jutro, czy też w następnym tygodniu" - powiedział Kożara na konferencji prasowej w Kijowie w środę.

Wcześniej służby prasowe Arbuzowa powiadomiły, że spotkał się on z ambasadorem UE w Kijowie Janem Tombińskim. Na spotkaniu "strona ukraińska poinformowała o niezmienności kursu na integrację europejską i w szczególności na stowarzyszenie z Unią Europejską" - głosi opublikowany w środę komunikat. Arbuzow i Tombiński uzgodnili, że odbędą się dalsze rozmowy w celu "jak najszybszego ustalenia grafiku realizacji" umowy o stowarzyszeniu.

We wtorek wieczorem premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył, że ukraińskie delegacje rządowe udadzą się w środę na rozmowy do Brukseli i Moskwy, by zapewnić podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE na korzystnych dla Ukrainy warunkach, i by odnowić relacje handlowe z Rosją.

Później ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew wyjaśnił, że do konsultacji związanych z przyszłym wdrożeniem umowy o stowarzyszeniu dojdzie dopiero wtedy, gdy obie strony się do nich przygotują. Obecnie kanałami dyplomatycznymi uzgadniany jest "format i parametry" rozmów - oznajmił Jelisiejew.

KE we wtorek nie potwierdziła środowej wizyty rządowej delegacji ukraińskiej w Brukseli. Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton zapowiedziała, że strona unijna nie będzie rozpoczynać nowych rozmów z Ukrainą w sprawie tekstu już parafowanej umowy o stowarzyszeniu i strefie wolnego handlu z UE. (PAP)

awl/ ap/

int. arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz