Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: "Wioska bliźniąt" chlubi się swoimi mieszkańcami

0
Podziel się

Leżąca na zachodniej Ukrainie wieś Wełyka Kopanja chlubi się swoją
osobliwością - bliźniętami. Jak informuje w czwartek BBC, w czterotysięcznej miejscowości w pobliżu
granic z Węgrami, Słowacją i Rumunią, mieszka 58 par bliźniąt.

bEitIlXF

Leżąca na zachodniej Ukrainie wieś Wełyka Kopanja chlubi się swoją osobliwością - bliźniętami. Jak informuje w czwartek BBC, w czterotysięcznej miejscowości w pobliżu granic z Węgrami, Słowacją i Rumunią, mieszka 58 par bliźniąt.

Wielu mieszkańców wyjechało za pracą do innych miejscowości, więc fenomen Wełykiej Kopanji najlepiej widać w miejscowej szkole. Uczęszcza tutaj 12 par identycznych uczniów. Bliźnięta cieszą się wielką uwagą, i inne, "zwykłe" dzieci przyznają, że są o to zazdrosne.

Zjawisko nie jest nowe. Jak wspomina najstarsza spośród miejscowych bliźniąt, 75-letnia Maria Czorba, ona i jej zmarła trzy lata temu siostra Anna miały też bliźnięta wśród przyjaciół w czasach swojego dzieciństwa.

bEitIlXH

Najstarsi mieszkańcy wsi twierdzą, że "coś jest w wodzie" z Wełykiej Kopanji, co powoduje, iż rodzi się tak dużo bliźniąt. Według miejscowej legendy, przed wielu laty cierpiąca na niepłodność kobieta z miasta odległego o 150 km przyjeżdżała tu po wodę, aż w końcu zaszła w ciążę i urodziła bliźniaki.

Naukowcy zbadali wodę i nie stwierdzili, by miała szczególne właściwości, ale jest bardzo czysta. Do źródła pod wzgórzem przyjeżdżają z baniakami po wodę mieszkańcy okolicznych miast.

Właścicielka restauracji Maria Fiodoranycz uważa, że to właśnie dzięki wodzie wieś jest bardzo popularna, a do miejscowych dziewczyn przyjeżdża wielu zalotników. "Wszyscy chcą naszych genów" - śmieje się pani Fiodoranycz. (PAP)

awl/ ap/

bEitIlXN

int.

bEitIlYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)