Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina wyciaga rękę do Rosji, ale nie bezwarunkowo

0
Podziel się:

Władze Ukrainy nie oddadzą kontroli nad Naftohazem.

Ukraina wyciaga rękę do Rosji, ale nie bezwarunkowo
(thisisbossi/CC/Flickr)

Władze Ukrainy chcą ocieplenia relacji z Rosją, ale nie oddadzą kontroli nad strategicznymi aktywami gospodarczymi, takimi jak koncern Naftohaz - powiedział w wywiadzie dla _ Financial Timesa _ szef ukraińskiego MSZ Kostiantyn Hryszczenko.

Według gazety Hryszczenko oświadczył, że prorosyjska orientacja wybranego w lutym prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ma swoje granice.

Dwa tygodnie temu premier Rosji Władimir Putin niespodziewanie zaproponował połączenie rosyjskiego państwowego giganta gazowego Gazpromu z ukraińskim Naftohazem. Jak podkreśla _ FT _ taka fuzja oznaczałaby przejęcie Naftohazu przez Gazprom i dawałaby Moskwie kontrolę nad ukraińskimi gazociągami, przez które UE otrzymuje 80 proc. gazu importowanego z Rosji.

_ - Powiedzieliśmy, że przyjrzymy się sprawie, ale najwyraźniej wystąpią znaczne trudności z pełną integracją tych dwóch przedsiębiorstw. Nie zamierzamy pozbywać się kontroli nad Naftohazem _ - powiedział Hryszczenko.

_ - Zawrzemy tylko te porozumienia, które będą służyły naszym interesom i które będą zawierały gwarancje kontroli nad aktywami znajdującymi się na naszym terytorium i są ważnym elementem naszego ogólnego rozwoju gospodarczego _ - dodał polityk.

Minister podkreślił, że nowe ukraińskie władze uważają odnowienie dobrych relacji z Rosją za priorytet, ponieważ polityka zagraniczne poprzedniego prezydenta Wiktora Juszczenki doprowadziła do tarć w regionie poradzieckim i znacznych utrudnień w handlu gazem pomiędzy Rosją, Ukrainą i UE.

_ - Bez przyjaznych, dobrych i przewidywalnych stosunków z Rosją, nie uda nam się osiągnąć dobrych relacji z UE. Na tym opiera się dziś polityka zagraniczna Ukrainy _ - powiedział Hryszczenko.

Dodał też, że Ukraina podpisała z Rosją porozumienie dotyczące przedłużenia co najmniej do 2042 roku terminu stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie w zamian za 30-procentowe obniżenie cen importowanego z Rosji gazu, ponieważ ceny wynegocjowane przez rząd Juszczenki były wysoce niekorzystne dla Ukrainy.

_ - Nie mogliśmy zrównoważyć budżetu, a tego nie zaakceptowałby Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Byliśmy pod presją czasu _ - przekonywał Hryszczenko.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)