Notowania

ukraina
13.05.2010 10:46

Ukraina wyciaga rękę do Rosji, ale nie bezwarunkowo

Władze Ukrainy nie oddadzą kontroli nad Naftohazem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

Władze Ukrainy chcą ocieplenia relacji z Rosją, ale nie oddadzą kontroli nad strategicznymi aktywami gospodarczymi, takimi jak koncern Naftohaz - powiedział w wywiadzie dla _ Financial Timesa _ szef ukraińskiego MSZ Kostiantyn Hryszczenko.

Według gazety Hryszczenko oświadczył, że prorosyjska orientacja wybranego w lutym prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ma swoje granice.

Dwa tygodnie temu premier Rosji Władimir Putin niespodziewanie zaproponował połączenie rosyjskiego państwowego giganta gazowego Gazpromu z ukraińskim Naftohazem. Jak podkreśla _ FT _ taka fuzja oznaczałaby przejęcie Naftohazu przez Gazprom i dawałaby Moskwie kontrolę nad ukraińskimi gazociągami, przez które UE otrzymuje 80 proc. gazu importowanego z Rosji.

_ - Powiedzieliśmy, że przyjrzymy się sprawie, ale najwyraźniej wystąpią znaczne trudności z pełną integracją tych dwóch przedsiębiorstw. Nie zamierzamy pozbywać się kontroli nad Naftohazem _ - powiedział Hryszczenko.

_ - Zawrzemy tylko te porozumienia, które będą służyły naszym interesom i które będą zawierały gwarancje kontroli nad aktywami znajdującymi się na naszym terytorium i są ważnym elementem naszego ogólnego rozwoju gospodarczego _ - dodał polityk.

Minister podkreślił, że nowe ukraińskie władze uważają odnowienie dobrych relacji z Rosją za priorytet, ponieważ polityka zagraniczne poprzedniego prezydenta Wiktora Juszczenki doprowadziła do tarć w regionie poradzieckim i znacznych utrudnień w handlu gazem pomiędzy Rosją, Ukrainą i UE.

_ - Bez przyjaznych, dobrych i przewidywalnych stosunków z Rosją, nie uda nam się osiągnąć dobrych relacji z UE. Na tym opiera się dziś polityka zagraniczna Ukrainy _ - powiedział Hryszczenko.

Dodał też, że Ukraina podpisała z Rosją porozumienie dotyczące przedłużenia co najmniej do 2042 roku terminu stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie w zamian za 30-procentowe obniżenie cen importowanego z Rosji gazu, ponieważ ceny wynegocjowane przez rząd Juszczenki były wysoce niekorzystne dla Ukrainy.

_ - Nie mogliśmy zrównoważyć budżetu, a tego nie zaakceptowałby Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Byliśmy pod presją czasu _ - przekonywał Hryszczenko.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Tymoszenko: Jesteśmy świadkami likwidacji państwa ]( http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;jestesmy;swiadkami;likwidacji;panstwa,8,0,615944.html )
* [ Rosyjski Gazprom i ukraiński **Naftohaz** połączą się? ]( http://news.money.pl/artykul/rosyjski;gazprom;i;ukrainski;naftohaz;polacza;sie,194,0,615874.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz