Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Ukrainie grozi efekt domina

1
Podziel się:

Unia Europejska musi zapobiec rozlania się kryzysu gruzińskiego - wzywa niemiecki eurodeputowany Elmar Brok.

Ukrainie grozi efekt domina
(Parlament Europejski, Dział Audiowizualny)

Unia Europejska musi zapobiec _ efektowi domina _ kryzysu gruzińskiego na Ukrainie - wzywa niemiecki eurodeputowany CDU Elmar Brok (na zdjęciu), który w środę rano wrócił z Gruzji.

Zaapelował o ułatwienia wizowe dla Gruzinów podróżujących do UE, z jakich dziś korzystają posiadacze rosyjskich paszportów w Osetii Południowej i Abchazji na podstawie umowy UE-Rosja o readmisji i ułatwieniach wizowych. Dzięki tej umowie płacą dwukrotnie taniej za wizy Schengen. _ - Taka sytuacja to zły sygnał ze strony UE _ - powiedział na konferencji prasowej Brok.

Brok, koordynator ds. polityki zagranicznej w największej, chadeckiej frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim, był w poniedziałek wraz z austriackim eurodeputowanym Othmarem Karasem w Gori. _ - Nie było żołnierzy rosyjskich, ale miasto wygląda bardzo dziwnie, jak z filmów Wima Wendersa. 45-tysięczne miasto jest wyludnione. Pozostały głównie kobiety i dzieci. Brakuje jedzenia, lekarstw _ - relacjonował.

_ - Trzeba zrobić wszystko, i to szybko, by zapobiec efektowi domina. Jeżeli Rosji uda się zdestabilizować Gruzję, to następna będzie Ukraina i Azerbejdżan _ - powiedział Brok. Dodał, że cały region _ siedzi na beczce z prochem _: - _ Nie wiem, jaka jest dziś strategia Rosji wobec Ukrainy, ale musimy się przygotować _ - dodał, wspominając o ważnych dla UE rurociągach energetycznych.

Niemiecki polityk wyraził żal, że UE - w przeciwieństwie do Rosji - nie ma strategii wobec regionu. Jego zdaniem UE powinna wzmocnić Europejską Politykę Sąsiedztwa. _ Dla Ukrainy możemy zrobić wiele, nie tylko koncentrować się na przyszłości i możliwym członkostwie _ - powiedział, proponując stworzenie _ europejskiego obszaru gospodarczego plus _, co pozwoliłoby temu krajowi przyjąć 70 proc. prawa wspólnotowego. Z drugiej strony wezwał władze Ukrainy, by skończyły wewnętrzne kłótnie.

Brok skrytykował UE za brak polityki zagranicznej wobec Rosji i ogólnie na arenie międzynarodowej, co sprawia, że _ UE zajmuje się tylko gaszeniem pożarów, które zapala ktoś inny _. Jego zdaniem pokazuje to, jak bardzo UE potrzebny jest Traktat Lizboński, który wzmacnia politykę zagraniczną UE.

Zdaniem Broka _ wciąż są szanse, by uniknąć rozpoczęcia nowej zimnej wojny, ale w tym celu nie możemy zamknąć wszystkich kanałów komunikacyjnych z Rosją _. Dodał, że sprawdzianem dla Rosji będą najbliższe dni - czy prezydent dotrzyma słowa i rosyjskie wojska wycofają się z Gruzji. Podkreślił też, że potrzebne jest wysłanie międzynarodowych, a nie tylko unijnych obserwatorów i sił pokojowych do Gruzji.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Marco
rok temu
Europa musi jak najszybciej wyzwolić się spod wpływów amerykańsko-anglosaskiej polityki światowego terroryzmu i neokolonializmu realizowane obecnie poprzez "poligon Ukraina" i politykę antyrosyjskich sankcji gospodarczych, które w rzeczywistości mniej szkodzą samowystarczalnej Rosji, a zdecydowanie w najwyższym stopniu uderzają w gospodarkę i społeczeństwa Europy. Fatalnym perspektywom Polski dodatkowo szkodzi destrukcyjny i wysoce niekompetentny pisowski rząd bezrozumnie podporządkowany polityce antyeuropejskiej USA. Drożyzna, wciąż rosnąca inflacja, drukowanie pustych pieniędzy, katastrofalne zadłużanie Polski i całkowita bezradność władzy wobec kryzysu energetycznego już postawiły Polskę na granicy narastającego kryzysu energetycznego. Skazuj to Polskę już w roku 2023 na upadek ekonomiczny wielu dużych firm (to one, pozbawione rekompensat za wzrost energii staną się ofiarami i głównymi przegranymi wzrostu cen energii), powrót bezrobocia, i dalsze narastanie już dziś widocznych stref biedy w polskim społeczeństwie.