Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UKS: obrót towarem w sklepach z "dopalaczami" bez uchybień

0
Podziel się

Urząd Kontroli Skarbowej i Urzędy Skarbowe nie stwierdziły nieprawidłowości
co do obrotu towarem podczas kontroli sklepów z "dopalaczami", która odbyła się na Mazowszu na
początku września - poinformowała w piątek rzecznik warszawskiego UKS Alicja Jurkowska.

bEhDrPyt

Urząd Kontroli Skarbowej i Urzędy Skarbowe nie stwierdziły nieprawidłowości co do obrotu towarem podczas kontroli sklepów z "dopalaczami", która odbyła się na Mazowszu na początku września - poinformowała w piątek rzecznik warszawskiego UKS Alicja Jurkowska.

"Skontrolowano kasy fiskalne, ilość i wartość towaru w 61 sklepach i kontrola nie wykazała nieprawidłowości w tym zakresie" - powiedziała. "W 67 punktach sprzedaży kontrola się nie odbyła, gdyż sklepy były zamknięte" - zaznaczyła.

Jurkowska dodała, że w samej Warszawie urzędom udało się skontrolować 35 z 58 sklepów. Pozostałe były albo zamknięte, albo w trakcie likwidacji.

bEhDrPyv

Pracownicy UKS i US sprawdzali także, czy w składzie produktów nie znajdują się substancje zakazane i w związku z tym zawiadomiono Komendę Stołeczną Policji w sześciu przypadkach - poinformowała też Jurkowska.

W sumie między 1 a 10 września na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzono 321 kontroli w 126 sklepach. Oprócz UKS i US przeprowadziły je inspekcje: farmaceutyczna, handlowa, sanitarno-epidemiologiczna, nadzór budowlany, straż pożarna oraz policja. Według opublikowanych danych, wystawiono 24 mandaty, w 73 przypadkach stwierdzono naruszenia przepisów przeciwpożarowych, wszczęto osiem postępowań mających na celu zaprzestanie obrotu towarem.

"Dopalacze" to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków, ale nie znajdują się na liście substancji zakazanych i można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy do roślin. W Warszawie dostępne są w kilku całodobowych sklepach, nawet w centrum miasta.

W ostatnich dniach kilkanaście osób, głównie nastolatków, trafiło do szpitali po zażyciu "dopalaczy". Rząd planuje wprowadzić prawo, które - zdaniem ministerstwa zdrowia - pozwoli skutecznie walczyć z handlem "dopalaczami".(PAP)

bEhDrPyB

kno/ wkr/ jbr/

bEhDrPyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)