Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
łucenko
08.04.2013 20:26

Ułaskawienie Łucenki. Opozycjonista dziękuje UE

Ułaskawiony opozycjonista Jurij Łucenko podziękował unijnemu ambasadorowi w Kijowie Janowi Tombińskiemu za wysiłki podejmowane przez UE na rzecz uwolnienia go z więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ułaskawiony przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza opozycjonista Jurij Łucenko podziękował unijnemu ambasadorowi w Kijowie Janowi Tombińskiemu za wysiłki podejmowane przez UE na rzecz uwolnienia go z więzienia.

Po spotkaniu z Tombińskim Łucenko oświadczył, że jego wyjście na wolność przyczyni się do ustabilizowania sytuacji politycznej w jego kraju.

- _ Precedens uwolnienia Łucenki i - daj Boże - Julii Tymoszenko, stanie się czynnikiem odrodzenia normalnej sytuacji politycznej w tym kraju _ - powiedział Łucenko dziennikarzom.

Polityk zaznaczył, że stanowisko UE wobec Ukrainy _ jest jedyną przeszkodą dla stoczenia się kraju w czarną dziurę Unii Celnej _ Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Łucenko poinformował ponadto, że po wyjściu z więzienia rozmawiał telefonicznie z byłym prezydentem Polski Aleksandrem Kwaśniewskim i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Patem Coksem, którzy z ramienia PE obserwują od ubiegłego roku postępowania sądowe wobec niego oraz byłej premier Julii Tymoszenko.

Do spotkania Tombińskiego z Łucenką doszło w poniedziałek w przedstawicielstwie UE w Kijowie. - _ Ambasador Tombiński pogratulował mu wyjścia na wolność i wyraził zadowolenie, że może rozmawiać z panem Łucenką jak z wolnym obywatelem _ - głosi krótki komunikat unijnej ambasady.

Łucenko, przeciwnik prezydenta Janukowycza, został aresztowany w końcu 2010 r. Na początku 2012 r. skazano go na cztery lata więzienia za nadużycie władzy w czasach, gdy kierował MSW. Był oskarżony m.in. o przyznanie swemu kierowcy dodatku emerytalnego o równowartości 16 tys. złotych.

Przeciwko wyrokom dla Łucenki i Tymoszenko protestuje m.in. UE. Bruksela wielokrotnie oświadczała, że ich skazanie związane było z polityką, i ostrzegała, że jeśli Kijów nie rozwiąże tego problemu, Ukraina może zapomnieć o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Prezydent Janukowycz podpisał dekret o ułaskawieniu Łucenki w niedzielę.

Czytaj więcej w Money.pl
Bohater rewolucji nie chce zemsty. Co planuje? Ułaskawiony dziś przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza były szef MSW i opozycjonista Jurij Łucenko opuścił już męską kolonię karną w Menie.
Komorowski z satysfakcją. "To dobry krok" Prezydent Bronisław Komorowski z satysfakcją przyjął decyzję prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawieniu byłego szefa MSW Jurija Łucenki - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.
To zasługa misji Aleksandra Kwaśniewskiego Ułaskawienie byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki jest zasługą m.in. misji byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa.
Tagi: łucenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz