Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa Energi-Operator i Lasów Państwowych

0
Podziel się:

Energa-Operator SA i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podpisały
umowę regulującą zasady ustanowienia służebności przesyłu energii elektrycznej, dzięki czemu
zostanie uregulowany status prawny m.in. działek leśnych pod liniami energetycznymi.

Energa-Operator SA i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podpisały umowę regulującą zasady ustanowienia służebności przesyłu energii elektrycznej, dzięki czemu zostanie uregulowany status prawny m.in. działek leśnych pod liniami energetycznymi.

Do końca pierwszego kwartału 2012 r. zostanie podpisanych kilkanaście tysięcy aktów notarialnych, co w znaczący sposób ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne na terenie działania spółki.

Rzeczniczka Energi-Operator SA, Alina Geniusz-Siuchnińska poinformowała PAP, że dzięki umowie zostaną ustanowione służebności przesyłu na ponad 20 tysiącach działek gruntu objętych 4 tysiącami ksiąg wieczystych. Umowa pozwoli na uregulowanie prawa do korzystania z nieruchomości, zajętych przez linie napowietrzne i kablowe oraz inne urządzenia elektroenergetyczne będące własnością Energi-Operator, a znajdujących się na terenie Lasów Państwowych.

Dystrybutor ureguluje stan prawny około 3,6 tys. km linii energetycznych (ok. 2 proc. zasobu spółki) oraz 3,1 tys. ha powierzchni nieruchomości zabudowanych elektroenergetycznymi liniami napowietrznymi i kablowymi. "Będzie porządek, co do odpowiedzialności za tereny, na których jest infrastruktura Energii" - wyjaśniła.

Dodała, że do tej pory istniała np. możliwość żądania odszkodowania za budowę infrastruktury na terenach leśnych oraz zakwestionowania miejsca inwestycji elektroenergetycznych.

Rzeczniczka Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (LP), Anna Malinowska poinformowała, że "podpisanie umowy ostatecznie ureguluje kwestie własności i odpowiedzialności pomiędzy firmami". Podkreśliła, że dzięki porozumieniu "zarówno interesy LP, jak i energetyków są zabezpieczone, np. Lasy dostaną zwrot podatku, który wcześniej płaciły za tereny, których używali energetycy".

Energetycy są przekonani, że uzyskanie trwałych tytułów do korzystania z nieruchomości leśnych, ułatwi eksploatację, przeprowadzanie remontów i modernizacji linii elektroenergetycznych oraz realizowanie inwestycji. Lepszy dostęp i prawidłowa wycinka drzew i gałęzi może wpłynąć na zmniejszenie zagrożenia awariami i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Energa-Operator SA była pierwszym w Polsce podmiotem dystrybucyjnym, który doprowadził do podpisania umowy dotyczącej regulacji praw do urządzeń elektroenergetycznych na nieruchomościach Lasów Państwowych. Było to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych dokonanej w marcu br. Podobną umowę w grudniu podpisał też Tauron Dystrybucja SA.

Wiceprezes Energa-Operator, Wojciech Orzech zawartą umowę uważa za "przełom w porządkowaniu spraw związanych z nieruchomościami energetycznymi, budowanymi w przeszłości na różnych zasadach i w oparciu o różne, nie zawsze dziś akceptowalne, rozwiązania prawne".

W październiku 2010r. Energa-Operator podpisała z Lasami Państwowymi porozumienie o współpracy regulujące m.in. zasady dokonywania wycinki gałęzi i drzew wzdłuż linii energetycznych oraz modernizacji urządzeń energetycznych. Dzięki porozumieniu, energetycy mają łatwiejszy dostęp do sieci w celu jej naprawy czy modernizacji. Obie strony zobowiązały się także do współdziałania w sprawach nowych inwestycji liniowych. Była to pierwsza w energetyce umowa o współpracy z Lasami Państwowymi.

Energa-Operator SA zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej kraju. Spółka eksploatuje blisko 188,3 tys. km linii energetycznych, z czego blisko 3,6 tys. km przebiega przez tereny Lasów Państwowych, zajmując 3,1 tys. ha powierzchni leśnej.

Spółka działa w północnej i środkowej części kraju na obszarze ok. 75 tys. km kw. na terenach województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz w części regionów zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego). Dostarcza prąd do domów ponad 7 mln Polaków (obsługuje ponad 2,4 mln odbiorców indywidualnych) oraz dla ponad 200 tys. klientów instytucjonalnych i biznesowych. Ma ok. 17-proc. udział w rynku dystrybucji energii elektrycznej w Polsce. (PAP)

bls/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)