Notowania

budowa
16.07.2010 14:18

Umowa na unijne dofinansowanie budowy Centrum Kongresowego w Krakowie

20 mln euro unijnego dofinansowania otrzyma budowa Centrum Kongresowego w Krakowie. W piątek władze miasta i województwa małopolskiego podpisały umowę o wsparciu przedsięwzięcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).

Podziel się
Dodaj komentarz

20 mln euro unijnego dofinansowania otrzyma budowa Centrum Kongresowego w Krakowie. W piątek władze miasta i województwa małopolskiego podpisały umowę o wsparciu przedsięwzięcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).

Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na około 358 mln zł, choć jej wartość może się zmienić po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę. Obiekt, zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, ma zostać oddany do użytku w 2014 roku.

"Podpisanie dzisiaj tego dokumentu kończy cały proces pozyskiwania środków unijnych na budowę Centrum Kongresowego" - mówił w piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "To także kolejny, bardzo ważny krok przybliżający nas do rozpoczęcia budowy tego obiektu" - dodał.

Według niego miasto posiada już projekt wykonawczy pierwszego etapu centrum i pozwolenie na jego budowę. Trwa też przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji.

Zdaniem władz miasta budowa Centrum Kongresowego powinna się zacząć jesienią tego roku. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na 2014 rok.

Majchrowski zaznaczył, że inwestycja ta jest kluczowa dla miasta, jeśli chce ono utrzymać swoje funkcje metropolitalne jako centrum naukowe i kulturalne.

Budowa krakowskiego Centrum Kongresowego to jedno z najdroższych przedsięwzięć spośród 36 projektów kluczowych dofinansowanych z unijnych środków w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) na lata 2007-2013.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara zaznaczył, że będzie ono wpływać na rozwój nie tylko Krakowa, ale całego regionu.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie wielkich kongresów, koncertów, spektakli i wystaw. Gmach w zamierzeniu projektantów ma stać się nową "ikoną architektoniczną" miasta.

Koncepcję centrum wybrano w listopadzie 2007 roku, po półrocznym konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści 1,8 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą miały pojemności 600 i 300 osób. Powstanie także parking na co najmniej 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Szacunkowy koszt budowy centrum wynosi około 358 mln zł, z czego 20 mln euro będzie stanowić dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach MRPO. Władze Krakowa zakładają, że pozostałą kwotę wyłoży miasto ze swojego budżetu lub inwestor prywatny w zamian za wieloletnią licencję na zarządzanie obiektem. (PAP)

rgr/ mki/ mow/

Tagi: budowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz