Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa ws. brygady polsko-litewsko-ukraińskiej już wkrótce

0
Podziel się:

W drugim kwartale obecnego roku podpisana może zostać umowa o utworzeniu wspólnej brygady polsko-litewsko-ukraińskiej - poinformował w Brukseli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Umowa ws. brygady polsko-litewsko-ukraińskiej już wkrótce
(Bartosz KRUPA/East News)

W drugim kwartale obecnego roku podpisana może zostać umowa o utworzeniu wspólnej brygady polsko-litewsko-ukraińskiej - poinformował w Brukseli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Przy okazji posiedzenia szefów resortów obrony państw NATO Siemoniak spotkał się z ukraińskim ministrem obrony Pawłem Lebiediewem; w piątek po trzech latach przerwy wznowiła pracę komisja NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony. Ukraina podpisała z Sojuszem Północnoatlantyckim porozumienie o udziale w misji Ocean Shield, która ma zwalczać piractwo na Oceanie Indyjskim.

Według Siemoniaka w marcu Pawło Lebiediew złoży wizytę w Warszawie, a jednym z tematów rozmów będzie końcowy etap przygotowań do utworzenia polsko-litewsko-ukraińskiej brygady, Litpolukrbrig. - _ Należy się spodziewać, że w drugim kwartale tego roku stosowne porozumienie (w sprawie brygady - PAP) będzie podpisane _ - powiedział dziennikarzom szef MON.

List intencyjny w sprawie utworzenia Litpolukrbrig przedstawiciele resortów obrony trzech państw podpisali w listopadzie 2009 roku. Zaangażowanie w tworzenie i funkcjonowanie tego oddziału miało aktywizować współpracę Ukrainy z NATO, zacieśnić współpracę wojskową trzech państw i stworzyć podstawy do powołania na bazie brygady kolejnej Grupy Bojowej UE.

Brygada ma być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pokojowych pod mandatem ONZ, UE i NATO. Zgodnie z planem pododdziały wydzielane do brygady z Litwy, Polski i Ukrainy pozostaną w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Na kwaterę główną dowództwa jednostki wyznaczono Lublin.

W 2009 roku zapowiadano, że wstępną gotowość brygada osiągnie w 2011 roku, a pełną zdolność operacyjną - w 2013. W marcu 2011 roku MON podawało, że obie te daty przesunięto - odpowiednio na koniec 2012 i koniec 2013 roku. Aby brygada rzeczywiście powstała, musi zostać podpisana umowa międzyrządowa między Polską, Litwą i Ukrainą.

Czytaj więcej w Money.pl
"Żmudna praca". Minister przekłada plany Ostatnie z zaleceń dotyczy tłumaczenia dokumentacji lotniczej. Jest to żmudna praca, stąd wdrażanie wniosku przeciągnie się na nowy, 2013 rok.
Minister ogłosił zmiany w armii i wielkie zakupy Żołnierze będą mieli wpływ na jakość uzbrojenia. _ Nie chcę łagodzić przepisów antykorupcyjnych _ - zastrzega szef MON.
Wspólna brygada z Litwą i Ukrainą. Będzie, ale później - _ Polska i Litwa na szczycie NATO w Chicago będą miały zbieżne stanowisko w sprawach przyszłości sojuszu _ - mówi szef MON.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)