Notowania

usa
03.11.2011 05:57

UNESCO prosi USA o kontynuowanie finansowania

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa zaapelowała do USA, aby znalazły sposób na kontynuowanie finansowania tej organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sidewalk flying/CC/Flickr)

*Waszyngton zawiesił wpłaty, gdy agenda ONZ przyjęła w swoje szeregi Palestyńczyków jako pełnoprawnych członków. *

Apelując o wznowienie zasilania finansowego do władz i społeczeństwa USA Dyrektor generalna UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury - Irina Bokowa podkreśla, że ta pomoc jest szczególnie ważna w czasie kryzysu gospodarczego.

Ostrzegła też, że posunięcie USA może zagrozić realizacji programów UNESCO w dziedzinach, którymi USA są najżywotniej zainteresowane, jak np. promowanie wolności mediów w nowo powstających demokracjach. Bokowa powiedziała, że bez wsparcia USA _ niemożliwe będzie utrzymanie obecnego poziomu działań _, w tym dziedzinie szeroko rozumianej oświaty.

Przyjęcie Palestyny na pełnoprawnego członka UNESCO, co przegłosowano trzy dni temu w Paryżu, sprawiło, że USA zamroziły wpłaty na konto tej organizacji na mocy dwóch ustaw z początku lat 90. Zakazują one finansowania wszelkich organizacji, przyznających członkostwo terytoriom, które nie są uznane za państwa w świetle prawa międzynarodowego.

USA ogłaszają zawieszenie finansowego wsparcia dla UNESCO (CNN, ang.):

Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu. Już wcześniej groził, że przestanie finansować UNESCO, jeśli przyjmie ona wniosek palestyński o pełne członkostwo w organizacji. Za palestyńskim wnioskiem głosowało 107 państw, 14 było przeciw, a 52 wstrzymały się od głosu.

Przeciwko przyznaniu Palestynie członkostwa UNESCO były m.in. USA, Izrael, Kanada, Niemcy, Holandia, Szwecja. Za członkostwem opowiedziały się m.in. Brazylia, Rosja, Chiny, RPA oraz Francja i 10 innych członków UE, większość krajów arabskich, afrykańskich i latynoskich. Od głosu wstrzymały się m.in. Wielka Brytania, Włochy, Polska. Francja zaapelowała do USA, by przemyślały zawieszenie udziału w budżecie UNESCO.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t77954.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;jedna;decyzje;unesco;straci;60;mln,160,0,955552.html) Przez jedną decyzję UNESCO straci 60 mln Wczoraj UNESCO przyjęła Palestyńczyków w poczet pełnoprawnych członków organizacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t86359.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jesli;unesco;przyjmie;palestyne;usa;wyjdzie;z;organizacji,66,0,942658.html) Jeśli ONZ przyjmie Palestynę, straci pieniądze Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) może stracić swego największego płatnika - Stany Zjednoczone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t74876.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;ramach;sankcji;wybuduja;nowe;mieszkania,2,0,955906.html) W ramach sankcji wybudują nowe mieszkania Przedstawiciele izraelskiej administracji nie chcą jednak na razie mówić o tym oficjalnie.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz