Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UNHCR: Ruszy most powietrzny z Iraku z pomocą ONZ dla Syrii

0
Podziel się:

ONZ wyśle w czwartek po raz pierwszy z Iraku samolot z pomocą dla
mieszkańców kurdyjskiego regionu na północy Syrii - poinformował we wtorek Urząd Wysokiego
Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Dostawy zostały uzgodnione z władzami obu
krajów.

ONZ wyśle w czwartek po raz pierwszy z Iraku samolot z pomocą dla mieszkańców kurdyjskiego regionu na północy Syrii - poinformował we wtorek Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Dostawy zostały uzgodnione z władzami obu krajów.

Powietrzny most z humanitarną pomocą będzie obsługiwany przez samolot transportowy Ił-76. Maszyna ma wykonać do niedzieli 12 rejsów na trasie Irbil (Irak) - Hasaka (Syria) - powiedział w Genewie Amin Awad, dyrektor biura UNHCR na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

"Po raz pierwszy pomoc dotrze przez Irak. Potrzebujących w Hasace jest 50-60 tysięcy. Do tej pory nie mieliśmy do tego miasta dostępu" - dodał. Oprócz żywności dostarczone będą namioty, ciepłe ubrania i pieniądze na zakup paliwa.

Siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada wycofały się w ciągu ubiegłego roku z północnego wschodu Syrii. Bojownicy mniejszości kurdyjskiej zdołali zapewnić temu regionowi status terytorium w znacznej mierze autonomicznego. Obecnie jednak są atakowani przez rebeliantów, którym przewodzą formacje powiązane z Al-Kaidą.

Rebelianci oskarżają Kurdów o współdziałanie z reżimem Asada w celu utrwalenia autonomii. Głębsze tło konfliktu stanowi rywalizacja o ropę naftową i inne zasoby naturalne na graniczących z Irakiem obszarach Syrii. Kurdowie stanowią ok. 10 procent 23-milionowej ludności Syrii. Są największą mniejszością etniczną w tym kraju. (PAP)

jo/ ap/

15255858 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)