Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Afrykańska nałożyła sankcje na tuareskich rebeliantów i juntę

0
Podziel się:

Unia Afrykańska nałożyła sankcje na Tuaregów grożących secesją północy Mali od reszty kraju.

Unia Afrykańska nałożyła sankcje na tuareskich rebeliantów i juntę
(United States government/PD/Wikimedia)

Unia Afrykańska nałożyła sankcje na Tuaregów grożących secesją północy Mali od reszty kraju oraz członków junty wojskowej, która pod koniec marca przejęła władzę w zamachu stanu. To kolejna organizacja po regionalnej ECOWAS, która ukarała puczystów.

Sankcje UA wobec wojskowych, w tym przywódcy puczu kpt. Amadou Sanogo, polegają na zakazie wizowym i zamrożeniu aktywów.

Ponadto _ Rada Wykonawcza postanowiła nałożyć indywidualne sankcje na przywódców i członków grup zbrojnych na północy Mali, którzy dopuszczali się ataków w tym regionie oraz okrucieństw wobec ludności cywilnej _ - oświadczył komisarz UA ds. pokoju i bezpieczeństwa Ramtane Lamamra na konferencji prasowej w stolicy Etiopii Addis Abebie.

Lamamra podkreślił, że tuarescy rebelianci z północy współpracują z międzynarodowymi siatkami przestępczymi. Zwrócił się też z prośbą do władz regionalnych o dostarczenie UA pełnej listy osób, które powinny zostać objęte sankcjami.

W ostatnich dniach Tuaregowie przejęli kontrolę nad wieloma miastami, w tym Gao, Tessalit, Timbuktu i Kidal. Junta wojskowa nie kontroluje tych obszarów. Jak podaje agencja APA, Timbuktu odbili islamscy fundamentaliści.

Na północy Mali w ostatnich tygodniach doszło do nasilenia działań tuareskich rebeliantów. W trwającej od dwóch miesięcy rebelii uczestniczy Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawad (MNLA), ruch polityczno-militarny powstały w końcu 2011 roku z połączenia różnych ugrupowań tuareskich, a także silnie uzbrojeni i doświadczeni tuarescy żołnierze byłych wojsk libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

Większe rebelie Tuaregów wybuchały w Mali w latach 1962-64, 1990-95 i 2007-2009. Do wybuchu obecnej rebelii doszło po powrocie kilku tysięcy doświadczonych i dobrze uzbrojonych Tuaregów z wojsk Kadafiego.

W poniedziałek własne sankcje wobec junty wojskowej wprowadziła organizacja zrzeszająca państwa Afryki Zachodniej ECOWAS. Retorsje obejmują wstrzymanie wymiany handlowej z Mali, izolację dyplomatyczną i zamrożenie funduszy z regionalnego banku centralnego. Podobnie jak UA, ECOWAS ukarał puczystów zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów. Ponadto zablokowane zostaną wszystkie granice Mali.

Lamamra poinformował, że UA popiera decyzję ECOWAS o utrzymaniu w stanie gotowości rezerwowych sił zbrojnych organizacji. Szefowie sztabów generalnych 17 państw ECOWAS jeszcze w tym tygodniu mają rozmawiać o dokładnych planach użycia tych sił.

Czytaj więcej o sytuacji w Afryce w Money.pl
Obalili rząd. Teraz mówią, o co im chodzi Rebelianci w Mali zapowiedzieli , że oddadzą władzę dopiero wtedy, gdy armia będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo w kraju.
Junta wojskowa na Mali objęta sankcjami Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej obejmuje sankcjami juntę wojskową w Mali.
Rozrywka bogaczy. Spływają przed krokodylem Śpisz w namiocie, bierzesz prysznic pod mahoniowym drzewem, a całe dnie spędzasz w kajaku. Ta ekstremalna wyprawa jest jednak warta każdych pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)