Notowania

unia europejska
13.11.2008 07:19

Unia chce południowego korytarza energetycznego

Komisja Europejska proponuje ograniczenie zależności UE od rosyjskich dostaw gazu i ropy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Komisja Europejska proponuje ograniczenie zależności UE od rosyjskich dostaw gazu i ropy poprzez budowę tzw. _ południowego korytarza _, dostarczającego do Europy surowców energetycznych z pominięciem terytorium Rosji - donosi _ Daily Telegraph _.

Realizacja tego projektu, zakładającego dywersyfikację źródeł dostaw energii, wymagałaby wejścia w układy z autorytarnie, lub dyktatorsko rządzonymi państwami regionów Morza Kaspijskiego, Azji Centralnej i Środkowego Wschodu.

Gazeta powołuje się na dokument Komisji (Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Energetycznego), do którego uzyskała wgląd przed jego ogłoszeniem w czwartek. Dokument publikowany jest w przededniu wyznaczonego na piątek wznowienia w Nicei rozmów UE- Rosja na temat długofalowego układu o partnerstwie i współpracy.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Gaz dla Europy za rok będzie tańszy ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/gaz;dla;europy;za;rok;bedzie;tanszy,165,0,379301.html )
* [ Ceny rosyjskiego gazu biją rekordy ]( http://news.money.pl/artykul/ceny;rosyjskiego;gazu;bija;rekordy,32,0,374048.html )
* [ Putin: Nord Stream ruszy pod koniec 2011 roku ]( http://news.money.pl/artykul/putin;nord;stream;ruszy;pod;koniec;2011;roku,115,0,371315.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

_ - Komisja i kraje UE we współpracy z partnerami z państw takich jak m. in. Azerbejdżan i Turkmenistan muszą pracować nad wspólnym celem szybkiego uzyskania zobowiązania, iż gaz będzie dostarczany, a gazociągi zbudowane _ - stwierdza Komisja.

_ - W dłuższym czasie, gdy warunki polityczne będą sprzyjające dostawy z innych krajów regionu, jak Uzbekistan i Iran powinny stać się dalszym istotnym źródłem dostaw do UE _ - dodaje dokument.

Komisja zaleca też wypracowanie strategii wobec Białorusi _ uwzględniającej znaczenie tego kraju jako wschodniego sąsiada UE i kraj tranzytowy _.

_ - Energia musi zająć należne jej priorytetowe miejsce z punktu widzenia międzynarodowych stosunków UE _ - podkreśla unijny dokument.

Od dostaw Gazpromu zależnych jest w pełni 8 państw UE: Estonia, Łotwa, Litwa, Bułgaria, Słowacja, Szwecja, Finlandia i Irlandia. Z danych Komisji wynika, iż do 2020 r. gaz z importu będzie zaspokajał 73 proc. zapotrzebowania UE na gaz wobec 61 proc. obecnie. Największym dostawcą gazu do UE jest Rosja.

Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz