Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska dofinansuje zespół "Mazowsze"

0
Podziel się:

Budowa sali widowiskowo-edukacyjnej, zaplecza noclegowego i karczmy oraz
rewitalizacja parku w Karolinie to trzy projekty Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca
"Mazowsze", które realizowane są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Mazowieckiego (RPO WM).

Budowa sali widowiskowo-edukacyjnej, zaplecza noclegowego i karczmy oraz rewitalizacja parku w Karolinie to trzy projekty Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", które realizowane są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM).

Jak poinformowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), która realizuje zadania wynikające z RPO WM, "Mazowsze" znalazło się wśród sześciu beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Oprócz "Mazowsza" umowy wstępne z przedstawicielami władz województwa podpisały: Wojewódzki Szpital Bródnowski, Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, Parafia pw. Św. Krzyża w Warszawie, Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Zespół "Mazowsze" środki z dofinansowania przeznaczy m.in. na budowę trzypoziomowej sali widowiskowo-edukacyjnej Europejskiego Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej "Matecznik Mazowsze". "Sala ma charakter uniwersalny. Nie tylko +Mazowsze+ będzie mogło tam występować" - powiedział PAP Jacek Kalinowski, dyrektor zespołu "Mazowsze". "W zależności od potrzeb sala może być wykorzystana, jako scena spektakli teatralnych, koncertów, projekcji filmów, konferencji, czy zajęć warsztatowych" - dodał Kalinowski.

W sali zainstalowane są ekrany i projektory. Ciekawostką techniczną jest akustyka oparta na światłowodach, dostosowana zarówno do koncertów klasycznych jak też rozrywkowych. Jednocześnie salę przygotowano do bezpośredniej transmisji, ponieważ złącza telewizyjne są wyprowadzone na zewnątrz.

Jak poinformował PAP dyrektor zespołu, oprócz sali widowiskowej w skład obiektu wchodzą również sale prób chóru, orkiestry i baletu. Na poziomie zerowym i pierwszym do dyspozycji są sale konferencyjne.

W październiku zespół "Mazowsze" otworzy uroczyście salę. Z tej okazji odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Radiowej. Wpisuje się on jednocześnie w program artystyczny Samorządu Województwa Mazowieckiego, który uroczyście zainauguruje Rok Chopinowski 2010.

Jak informuje PAP Kalinowski, dwa dni po otwarciu, w sali odbędzie się kongres osób niepełnosprawnych województwa mazowieckiego. "Nasze obiekty są budowane tak, aby były w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dysponujemy również sprzętem dla niedosłyszących" - podkreślił dyrektor.

"Prowadzimy też wstępne rozmowy z Teatrami ROMA, Wielkim i Rampa, aby mogły prezentować u nas swoje spektakle. Dzięki temu nasi goście będą mieli możliwość zamówienia imprez, które my będziemy starali się zorganizować" - dodał Kalinowski.

W ramach rewitalizacji parku powstaną boiska tenisowe oraz miejsce na ogniska. Park będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się dla nich specjalne ścieżki i mała architektura. "Chcemy odtworzyć historyczny amfiteatr schowany wśród zielni parku. Będzie on przeznaczony na imprezy kameralne. Jak zapewnia dyrektor "Mazowsza", historyczny projekt parku, np. linie widokowe obsadzone lipami, zostanie zachowany.

Karczma i zaplecze noclegowe będą gotowe na koniec marca 2010 r. Prace w parku zakończą się w 2011 r.

Zespół "Mazowsze" powstał 8 listopada 1948 r. Założył go prof. Tadeusz Sygietyński, kompozytor i miłośnik folkloru z żoną, aktorką Mirą Zimińską-Sygietyńską. Zespół zadebiutował w 1950 r. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. "Mazowsze" występowało w 50 krajach, na pięciu kontynentach. Obecnie w skład zespołu wchodzi 100 osób. Występy "Mazowsza" przedstawiane są w formie spektaklu stylizowanego na folklor.

Na repertuar narodowy zespołu składają się pieśni i tańce z 40 regionów etnograficznych Polski. Repertuar specjalny to pieśni Chopina, Verdiego, utwory Ogińskiego, Elsnera, kolędy, pieśni wielkanocne, patriotyczne, staro-warszawskie.

"Mazowsze" wykonuje też najpopularniejsze piosenki z 50 krajów świata, w oryginalnych językach, m.in. Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraela, Libanu, Francji, Chin, Japonii, Finlandii, Egiptu, Rosji. (PAP)

maw/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)