Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska. Nowy podział miejsc w Parlamencie Europejskim

0
Podziel się:

Nowy podział miejsc w PE jest konieczny w związku ze zmianami wprowadzonymi przez traktat lizboński oraz z tegorocznym przystąpieniem Chorwacji do UE.

Unia Europejska. Nowy podział miejsc w Parlamencie Europejskim
(Xaf/CC/Flickr)

Parlament Europejski przyjął nowy podział miejsc dla państw członkowskich po eurowyborach w 2014 r. Trzynastu krajom UE ubędzie europosłów, najwięcej, bo aż trzech, Niemcom. W przypadku Polski nie będzie żadnych zmian: dalej będziemy mieli 51 eurodeputowanych.

Nowy podział miejsc w PE jest konieczny w związku ze zmianami wprowadzonymi przez traktat lizboński oraz z tegorocznym przystąpieniem Chorwacji do UE. Eurodeputowani przyjmując zmiany wezwali do ustalenia nowego, trwałego i przejrzystego systemu rozdziału miejsc w PE pomiędzy państwa członkowskie przed rozpoczęciem kadencji parlamentarnej 2019-2024.

Niemcy są jedynym państwem, które w wyniku nowego podziału miejsc straci aż trzech europosłów w 2014 r. 12 państw będzie miało po jednym eurodeputowanym mniej. Są to: Rumunia, Grecja, Belgia, Portugalia, Republika Czeska, Węgry, Austria, Bułgaria, Irlandia, Chorwacja, Litwa i Łotwa.

_ - Nie jest to rozwiązanie idealne. Po raz kolejny stało się jasne, że potrzebny jest nam trwały, obiektywny i jasny system rozdziału miejsc w PE, którego można by użyć za każdym razem, gdy do Unii przystępuje nowe państwo _ - uważa europoseł Rafał Trzaskowski (PO), który był współsprawozdawcą w zakresie.

Traktat lizboński przewiduje, że w nowej kadencji Parlament Europejski będzie liczyć 751 posłów. Obecnie w PE zasiada 754 eurodeputowanych, a po przystąpieniu Chorwacji do Unii w bieżącym roku aż do końca obecnej kadencji będzie ich 766. Zgodnie z traktatem na jeden kraj powinno przypadać nie mniej niż sześciu posłów, ale nie więcej niż 96. Dlatego Niemcy, które mają obecnie 99 eurodeputowanych, muszą stracić trzy miejsca. Po głosowaniach w PE decyzję w tej sprawie podejmie Rada UE, później PE jeszcze raz ją zatwierdzi.

Czytaj więcej o Unii Europejskiej w Money.pl
Wielka Brytania znowu odcina się od UE? Państwa członkowskie w UE są podzielone, jeśli chodzi o dalsze przedłużanie embarga na broń dla Syrii. Niemcy np. uważają, że zniesienie zakazu będzie skutkować napływem broni do regionu.
Nowy skład dwa tygodnie wcześniej. Dlaczego? Decyzję o przyśpieszeniu wyborów musi jeszcze zatwierdzić Rada UE.
Unijne miliardy przejdą nam koło nosa? Eurodeputowani PO i PSL chcą złagodzić projekt rezolucji, która grozi odrzuceniem nowego budżetu Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)