Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Pracy obchodziła swoje 18-lecie

0
Podziel się:

Unia Pracy obchodziła w czwartek 18-lecie swojego funkcjonowania na scenie
politycznej.
Wśród zaproszonych gości znalazł się b. polityk UP obecnie doradca prezydenta Bronisława
Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz, który w jego imieniu odczytał list gratulacyjny.

Unia Pracy obchodziła w czwartek 18-lecie swojego funkcjonowania na scenie politycznej. Wśród zaproszonych gości znalazł się b. polityk UP obecnie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz, który w jego imieniu odczytał list gratulacyjny.

W liście prezydent pogratulował wieloletniej działalności Unii Pracy. "Pełnoletność na scenie politycznej jest w polskich warunkach rzadkością. To tylko świadczy o waszej dojżałości programowej oraz koleżeńskiej solidarności" - podkreślił w liście Komorwoski.

Na obchodach 18-lecia znaleźli się także przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ), Partii Kobiet oraz przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.

Nałęcz powiedział PAP, że jako jeden z założycieli Unii Pracy bardzo ceni sobie to środowisko i z wielką przyjemnością pojawił się na obchodach. "Życzę, aby partia dalej jednoczyła ludzi ze wszystkich ugrupowań, żeby była katalizatorem dialogu na polskiej scenie politycznej" - podkreślił.

Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski powiedział podczas obchodów, że największym sukcesem ugrupowania jest jednoczenie w partii ludzi z różnych środowisk i stała obecność na scenie politycznej. "Jesteśmy od osiemnastu lat w parlamencie. Aktualnie mamy trzech posłów i jednego europosła Adam Gierka" - zaznaczył.

Obecnie w Sejmie zasiada trzech posłów wywodzących się z UP: Grzegorz Pisalski, Bożena Kotkowska oraz Elżbieta Zakrzewska.

Zdaniem Witkowskiego UP ma także duży wkład w rozbudowę infrastruktury drogowej w Polsce. "To program ówczesnego ministra infrastruktury Marka Pola, który przewidywał budowę sieci obwodnic i autostrad jest teraz realizowany" - zaznaczył.

Marek Pol (był szefem UP) w latach 2001-2004 był wicepremierem i ministrem infrastruktury w rządzie Leszka Millera.

Jak mówił Pol, obecnie przewodniczący Rady Krajowej Unii Pracy ugrupowanie to jest najstarszą partią powstałą po 1989 roku. "Naszym najważniejszym celem od samego początku było działanie ponad podziałami" - podkreślił. Dodał, że życzy Unii Pracy kolejnych 18 lat w polityce.

Głównym architektem nowego, lewicowego ugrupowania, łączącego ludzi Solidarności z członkami b. PZPR był Ryszard Bugaj - ekonomista, w 1980-81 ekspert "S", internowany w stanie wojennym.

Unia Pracy powstała 7 VI 1992 r. w wyniku połączenia kilku środowisk lewicowych. Wśród nich były: Solidarność Pracy (Ryszard Bugaj, Aleksander Małachowski, Karol Modzelewski), Ruch Demokratyczno-Społeczny (Zbigniew Bujak), część PPS (Mirosław Hanusz), Polska Unia Socjaldemokratyczna (Marek Pol, Wiesława Ziółkowska) oraz Ruch 8 Lipca (Tomasz Nałęcz).

Od kilku lat SLD i UP zawierają porozumienia wyborcze. Oba ugrupowania razem startowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku i w 2009 roku. Wspólnie (w ramach komitetu Lewicy i Demokratów) szły także do wyborów samorządowych w 2006 roku oraz parlamentarnych w 2007 roku.(PAP)

pż/ par/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)