Notowania

wiadomości
28.01.2014 15:29

Unijna dotacja na rozbudowę układu komunikacyjnego Kraków Airport

Prawie 21 mln zł ze środków unijnych otrzyma Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice na dofinansowanie rozbudowy wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. We wtorek podpisano umowę na wsparcie projektu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prawie 21 mln zł ze środków unijnych otrzyma Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice na dofinansowanie rozbudowy wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. We wtorek podpisano umowę na wsparcie projektu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedsięwzięcie uznane zostało za jedną z inwestycji strategicznych dla Małopolski.

"Realizacja tego projektu zapewni szybką i sprawną komunikację w obrębie portu i na drogach dojazdowych do lotniska. Nowy wewnętrzny układ komunikacyjny będzie dostosowany do obsługi rosnącej liczby pasażerów i zapewni integrację różnych środków transportu - drogowego i kolejowego" - ocenił prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

Całkowita wartość projektu to ponad 44 mln zł, zaś unijna dotacja wynosi prawie 21 mln zł. Jest to dziewiąty projekt Kraków Airport dofinansowany z funduszy unijnych.

Przedsięwzięcie składa się z trzech zadań inwestycyjnych: budowy i przebudowy wewnętrznego układu komunikacyjnego, budowy pieszej kładki łączącej terminal pasażerski z garażem wielopoziomowym i przystankiem kolejki oraz budowy przystanku kolejowego.

Prace przy przebudowie wewnętrznego układu komunikacyjnego rozpoczęły się jesienią. Do tej pory wykonano już większą część przekładek instalacji podziemnych, część podbudowy oraz na niektórych odcinkach położono warstwy nawierzchni.

Za kilka tygodni, o ile pozwolą warunki pogodowe, rozpoczną się prace przy budowie kładki łączącej terminal pasażerski z garażem wielopoziomowym i przystankiem kolejki. Wiosną zostanie ogłoszony przetarg na głównego wykonawcę przystanku kolejowego.

Cały projekt ma zostać zakończony na początku 2015 r. W 2015 r. gotowe będą także inne inwestycje realizowane w ramach wielkiego projektu rozbudowy lotniska - terminal, powiększona płyta postojowa, zmodernizowane drogi kołowania. Przepustowość krakowskiego portu zwiększy się wtedy do około 8 mln pasażerów rocznie.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W zimowej siatce połączeń lotnisko oferuje 48 połączeń regularnych. W zeszłym roku port obsłużył prawie 3,648 mln pasażerów, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to najlepszy wynik w historii krakowskiego lotniska. (PAP)

rgr/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz