Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijna komisarz dziękuje polskiej prezydencji za pomoc dla Rogu Afryki

0
Podziel się:

Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa z wdzięcznością
wyraziła się o współpracy z polską prezydencją na rzecz pomocy dla dotkniętego klęską żywnościową
Rogu Afryki. W odpowiedzi na pogarszający się kryzys KE szuka dodatkowych 60 mln euro.

*Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa z wdzięcznością wyraziła się o współpracy z polską prezydencją na rzecz pomocy dla dotkniętego klęską żywnościową Rogu Afryki. W odpowiedzi na pogarszający się kryzys KE szuka dodatkowych 60 mln euro. *

"Chciałabym podziękować polskiej prezydencji - polski minister ds. współpracy na rzecz rozwoju podróżował ze mną i była to bardzo dobra okazja, by Unia Europejska razem stawiła czoło bardzo trudnej sytuacji w regionie Rogu Afryki" - powiedziała komisarz, kończąc w środę konferencję prasową poświeconą jej podróży do Kenii i Somalii.

W rozmowie z PAP komisarz wyjaśniła, że minister Krzysztof Stanowski towarzyszył jej w podróży do największego na świecie obozu dla uchodźców Dabaab we wschodniej Kenii. Szczególnie podkreśliła rolę, jaką Polska odgrywa w przekazywaniu wiadomości o sytuacji w regionie innym krajom UE oraz w koordynowaniu działań państw członkowskich.

"Polska prezydencja powinna nadal odgrywać wiodącą rolę, którą odgrywała do tej pory w kwestii pomocy na poziomie europejskim. To prezydencja zapewniła, że kwestia Rogu Afryki została omówiona na poziomie ministerialnym oraz zwołała nadzwyczajne spotkanie grupy roboczej ds. pomocy humanitarnej, koordynując kraje UE" - powiedziała w rozmowie z PAP. "To jest bardzo ważne (...); chodzi o dostarczenie pomocy około 11 milionom ludzi na bardzo dużym obszarze. Będzie to możliwe jedynie, jeśli będziemy działać w sposób skoordynowany" - dodała.

Według informacji polskiego MSZ, o głodzie w regionie Rogu Afryki rozmawiano na zorganizowanej w Sopocie 14 i 15 lipca nieformalnej radzie UE ds. rozwoju. W poniedziałek Polska, która 1 lipca objęła półroczne przewodnictwo w Radzie UE, zwołała w Brukseli nadzwyczajne posiedzenie grupy roboczej ds. pomocy humanitarnej, na którym przedstawiciele największych organizacji humanitarnych (m.in. UNHCR, UNICEF, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Lekarzy bez Granic i Oxfam) apelowali o wsparcie dla ofiar głodu

Georgiewa podkreśliła, że obecnie najważniejszymi działaniami są: "dostarczenie żywności i leków do Somalii, zapewnienie pomocy obozom w Kenii i Etiopii, do których wciąż przybywają ludzie, oraz zapewnienie pomocy najbardziej dotkniętym głodem ludziom w Kenii i Etiopii".

ONZ ogłosiła 20 lipca najpoważniejszy od lat stan klęski głodu w Rogu Afryki w wyniku suszy i bardzo wysokich cen żywności w regionie. Najtrudniejsza jest sytuacja w dotkniętej wieloletnim konfliktem Somalii, gdzie w ostatnich miesiącach zmarły dziesiątki tysięcy ludzi, głównie dzieci. Bardzo wysoki poziom niedożywienia panuje też w Etiopii, Kenii i Dżibuti, zwłaszcza tam, gdzie napływają uchodźcy z Somalii.

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację humanitarną i nową falę uchodźców z Somalii KE przeznaczyła na początku miesiąca 5,67 mln euro na natychmiastową pomoc dla somalijskich uchodźców. Dodatkowe 27,8 mln euro zostało odblokowane w sobotę. Od początku roku KE przeznaczyła na pomoc humanitarną dla całego Rogu Afryki prawie 70 mln euro.

Georgiewa zapowiedziała jednak podczas środowej konferencji, że będzie szukała kolejnych 60 mln euro na pomoc najbardziej poszkodowanym. "Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu pomocy humanitarnej do 160 mln euro, co oznacza wzrost środków unijnych prawie dwa i pół razy. Kraje członkowskie również zapewniają bardzo znaczącą pomoc" - wskazała komisarz.

"To, co widziałam, (...) łamie serce: niektóre rodziny szły 10, 20, 30 dni w nadziei na przekroczenie granicy i dotarcie do (sąsiadującej z Somalią) Etiopii" - relacjonowała na konferencji prasowej. "Ludzie są tak wycieńczeni drogą, że stopień śmiertelności w obozach wzrasta, szczególnie wśród dzieci i kobiet. Musimy zrobić wszystko, by dostarczyć pomoc do Somalii" - dodała.

W czasie wizyty Georgiewa udała się do obozu w Dolo w południowej Somalii, odwiedziła obóz dla uchodźców w Dabaab w Kenii oraz dotknięte suszą północne rejony Kenii.

Z Brukseli Agata Byczewska (PAP)

aby/ ksaj/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)