Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijne pieniądze na projekty uniwersytetu w Zielonej Górze

0
Podziel się:

Uniwersytet Zielonogórski (UZ) otrzymał prawie milion euro na
realizację projektu w zakresie "zielonej energii" - poinformowała PAP rzecznik uczelni w Zielonej
Górze Ewa Sapeńko.

Uniwersytet Zielonogórski (UZ) otrzymał prawie milion euro na realizację projektu w zakresie "zielonej energii" - poinformowała PAP rzecznik uczelni w Zielonej Górze Ewa Sapeńko.

To efekt współpracy miast: Zielonej Góry i Cottbus oraz działających w nich uczelni - Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) i Brandendburskiego Uniwersytetu Technicznego (BTU).

Pieniądze pochodzą ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013.

Cześć z nich zostanie przeznaczona na budowę w należącym do uniwersytetu Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie dwóch budynków doświadczalnych w technologii pasywnej i energooszczędnej.

Pomiędzy miastami: Cottbus i Zieloną Górą zostanie także uruchomione połączenie autobusowe. 20-osobowy, zasilany energią elektryczną pojazd o napędzie elektrycznym będzie mobilnym laboratorium charakteryzującym się minimalną emisją hałasu oraz szkodliwych substancji.

"Laboratorium kursując pomiędzy Zieloną Górą a Cottbus, wykorzystywane będzie m.in. do wymiany studentów, zacieśniania współpracy naukowej pracowników w ramach wspólnych prac badawczych, jak również współpracy urzędów obu miast" - powiedziała PAP Sapeńko.

Z pieniędzy unijnych zbudowane będą również dwa ogólnodostępne terminale szybkiego ładowania autobusu, po jednym na terenie UZ oraz BTU. Terminale będą mogły być wykorzystywane przez mieszkańców posiadających pojazdy elektryczne.

Oba terminale zasilane będą "czystą", pochodzącą z instalacji odnawialnych energią elektryczną, której nadwyżki w celu zwiększenia efektywność będą wykorzystywane do zasilania laboratoriów na obu uczelniach.

W ramach opisywanego przedsięwzięcia zostanie także stworzona platforma multimedialna, która będzie służył m.in. mieszkańcom, którzy będą mieli stały dostęp do informacji o zasobach energii niekonwencjonalnej (słońce, wiatr), a przez to będą w stanie oszacować wielkość oraz opłacalność budowy instalacji przydomowych.

Sapeńko poinformowała, że Zielona Góra i Cottbus otrzymają także pieniądze na inne cele. 100 tys. euro zostanie przeznaczone na modernizację tamtejszego ZOO i budowę mini ZOO w Zielonej Górze na terenie Ogrodu Botanicznego. (PAP)

mmd/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)