Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijny program JESSICA wesprze rewitalizację wielkopolskich miast

0
Podziel się:

Miasta Wielkopolski będą mogły ubiegać się o środki finansowe na odnowę
zdegradowanych obszarów miejskich, powojskowych i
poprzemysłowych. Umożliwi im to uruchomiony, dzięki podpisanej w środę umowie, unijny program
JESSICA.

Miasta Wielkopolski będą mogły ubiegać się o środki finansowe na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich, powojskowych i poprzemysłowych. Umożliwi im to uruchomiony, dzięki podpisanej w środę umowie, unijny program JESSICA.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
podpisały w Poznaniu umowę w sprawie uruchomienia programu unijnego JESSICA (Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich). Wielkopolska otrzyma dzięki temu blisko 300 mln zł na realizację projektów miejskich.

"Oddajemy do dyspozycji sprawny system finansowania oraz dajemy wsparcie dwóch dużych instytucji: Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Jesteśmy pewni, że te inwestycje poprawią sytuację na rynku pracy, zwiększą przepływ kapitału i sprawią, że Poznań będzie miastem lepiej i sprawniej zarządzanym" - powiedział Eugenio Leanza, przedstawiciel EBI.

Wsparcie finansowe dla projektów miejskich będzie przekazywane w ramach zwrotnych instrumentów finansowych, które mogą przybrać formę preferencyjnych pożyczek, gwarancji oraz wkładów kapitałowych. Zwrotność pomocy umożliwi wielokrotne wykorzystanie środków finansowych funduszu.

Projekt miejski zostanie sfinansowany pod warunkiem, że będzie rentowny, stworzy nowe miejsca pracy, będzie użyteczny społecznie lub nada odnawianemu obszarowi nową funkcję. Można będzie np. przerobić niezagospodarowane budynki po dawnej firmie przemysłowej na biura, mieszkania albo centrum kultury.

Funduszem zarządza BGK. Bank stworzył zespół, który ma analizować zgłoszone projekty. Inwestorzy mogą składać swoje wnioski już od połowy października tego roku. Okres kredytowania przewidziano na 20 lat.

Beneficjentami projektów miejskich mogą być m.in. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz przedsiębiorcy, partnerstwa publiczno-prywatne.

Działania rewitalizacyjne w regionie obejmą realizację projektów dotyczących infrastruktury miejskiej, np. transportu, energii, gospodarki wodno-ściekowej, dziedzictwa kulturowego, rozwoju nieużytków poprzemysłowych, przestrzeni biurowych i budynków uniwersyteckich.

Polska jest jednym z pierwszych krajów w UE, który bierze udział w programie JESSICA. Program jest jedną z trzech inicjatyw (pozostałe dwie to JEREMIE i JASPERS) w ramach polityki spójności, które dążą do zapewnienia regionom Unii wyższego poziomu inwestycji i wzrostu gospodarczego.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego i Europejski Bank Inwestycyjny w kwietniu 2009 roku podpisały umowę o finansowanie Funduszu Powierniczego JESSICA. EBI, jako Manager Funduszu Powierniczego, w marcu 2010 roku skierował zaproszenie do potencjalnych kandydatów do roli zarządcy Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich. Po analizie i ocenie przesłanych ofert EBI wybrał Bank Gospodarstwa Krajowego. (PAP)

rpo/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)