Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unikalną bizantyjską pieczęć z X wieku odkryto w Bułgarii

0
Podziel się:

Archeolodzy odnaleźli na trackim stanowisku w południowej Bułgarii
bizantyjską pieczęć z X wieku, należącą do osoby ważnej dla historii Bułgarii - informuje serwis
internetowy Focus Information Agency.

Archeolodzy odnaleźli na trackim stanowisku w południowej Bułgarii bizantyjską pieczęć z X wieku, należącą do osoby ważnej dla historii Bułgarii - informuje serwis internetowy Focus Information Agency.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Perperikon, położonym w górskim masywie Rodopów Wschodnich w odległości około 15 kilometrów na północny-wschód od miasta Kyrdżali w południowej części Bułgarii.

Jak poinformował archeolog Mikołaj Owczarow, odkryta pieczęć z ołowiu należała do Teodorokana, jednego z wysokich urzędników Cesarstwa Bizantyjskiego, którzy nosili honorowy tytuł patrycjusza.

Pieczęcie tego typu były używane przy sporządzaniu dekretów i zawierały pełne nazwisko urzędnika oraz informację o jego tytule i randze.

Zdaniem Owczarowa, odkryta pieczęć jest unikalnym znaleziskiem, gdyż należała do konkretnej osoby, która według źródeł historycznych miała istotny wpływ na bieg historii państwa bułgarskiego na przełomie X i XI wieku.

W latach 986-1014 Bułgaria pod panowaniem Samuela Komitopula (od 976 roku władcy państwa, a od 997 roku cara Bułgarii) prowadziła długoletnią wojnę z Cesarstwem Bizantyjskim pod panowaniem cesarza Bazylego II, który sprawował władzę w latach 976-1025.

Według źródeł historycznych, patrycjusz Teodorokan został mianowany w 999 roku głównodowodzącym bizantyjskim garnizonem w Filipopolis (dzisiejsze miasto Płowdiw), a w 1014 roku odegrał ważną rolę podczas rozstrzygającej bitwy na przełęczy pod Bełasicą, gdzie wojska cesarza Bazylego II rozbiły armię bułgarskiego cara Samuela.

Z tej bitwy, która zahamowała rozwój potęgi Bułgarów, wywodzi się przydomek cesarza Bazylego II - Bułgarobójca.

Cesarz rozkazał oślepić wszystkich jeńców, których liczbę współcześni historycy szacują na około 15 tysięcy, zostawiając co setnego z jednym okiem by mógł zaprowadzić swój oddział do domu.

Car Samuel, który zdołał zbiec z pola bitwy pod Bełasicą, na widok powrotu swoich żołnierzy z niewoli doznał ataku apopleksji i zmarł dwa dni później 6 października 1014 roku, dwa miesiące po bitwie.

W 1018 roku nastąpił kres pierwszego państwa bułgarskiego, które zostało ostatecznie podbite przez Bizancjum i wcielone do cesarstwa.(PAP)

jot/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)