Notowania

kolekcja
23.10.2009 15:24

Unikatowa kolekcja filatelistyczna na wystawie w muzeum poczty

Unikatową kolekcję filatelistyczną 152 listów z polskimi znakami pocztowymi z lat 1519-1860 można od piątku obejrzeć we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji (MPiT). Kolekcja jest najnowszym nabytkiem placówki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Unikatową kolekcję filatelistyczną 152 listów z polskimi znakami pocztowymi z lat 1519-1860 można od piątku obejrzeć we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji (MPiT). Kolekcja jest najnowszym nabytkiem placówki.

Jak powiedziała na konferencji prasowej poprzedzającej wernisaż ekspozycji dyrektor muzeum poczty Jadwiga Bartków-Domagała, kolekcja została zakupiona od rodziny Macieja Miszczaka (1949 - 2007) - jednego z najznakomitszych polskich filatelistów, który specjalizował się przede wszystkim w filatelistyce przedznaczkowej.

Muzeum kupiło kolekcję dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zbiór kosztował 387 tys. zł, a resort na zakup przekazał 300 tys. zł.

W skład zbioru wchodzą 152 listy z okresu 1519-1860. Zawiera on polskie znaki pocztowe - stemple, pieczęcie, odręczne adnotacje pocztowe. Na listach nie ma znaków pocztowych państw, które dokonały rozbiorów Polski.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Agata Kreska z działu naukowo-oświatowego muzeum poczty, jednym z cenniejszych eksponatów kolekcji są listy z okresu Księstwa Warszawskiego. "Kilka z nich zawiera pieczęcie lakowe, które zachowały się do czasów współczesnych w jednym egzemplarzu" - wyjaśniła Kreska. Unikatem jest również pieczęć lakowa urzędu pocztowego z Warszawy "K.P.G.C.P.A. VARSAVIA" z 1775 r.

Dyrektor muzeum zwróciła uwagę na dwa inne cenne eksponaty. "W prezentowanej kolekcji znajduje się list z 1519 r. wysłany z Dybowa do Torunia. To jedna z najwcześniejszych korespondencji pisanych i adresowanych w języku polskim. Równie cenny jest list króla Jana Kazimierza z 1650 r., wysłany z Kancelarii Królewskiej do Torunia" - powiedziała Bartków-Domagała.

Na wystawie oprócz kolekcji została również zaprezentowana nagroda Grand Prix, którą Maciej Miszczak zdobył w 1993 r. na Światowej Wystawie Filatelistycznej w Poznaniu.

Wystawa "Polskie znaki pocztowe okresu przedznaczkowego" będzie czynna dla zwiedzających od 15 listopada. Dyrektor zaznaczyła, że ze względów na zalecenia konserwatorskie kolekcja nie może być pokazywana na wystawie stałej.(PAP)

pdo/ hes/ jbr/

Tagi: kolekcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz