Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował rok akademicki

0
Podziel się

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona w centrum Torunia rozpoczęła
oficjalnie w piątek rok akademicki społeczność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Inauguracja była
okazją do wręczenia honorowego tytułu doktorskiego brytyjskiemu astronomowi, prof. Peterowi
Wilkinsonowi.

bEhbyLfp

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona w centrum Torunia rozpoczęła oficjalnie w piątek rok akademicki społeczność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Inauguracja była okazją do wręczenia honorowego tytułu doktorskiego brytyjskiemu astronomowi, prof. Peterowi Wilkinsonowi.

Tradycyjnie w dniu inauguracji na Rynku Staromiejskim w Toruniu zagrała orkiestra Garnizonu Toruń, prowadząc kolumnę pracowników i studentów UMK pod pomnik Mikołaja Kopernika. Rektor UMK i przedstawiciele samorządu studenckiego złożyli wieniec u stóp patrona uczelni.

W inauguracyjnym wystąpieniu rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński podkreślił, że zmiany wprowadzane przez pakiet ustaw reformujących system szkolnictwa wyższego wymagają od uczelni podniesienia jakości kształcenia. "Nasz uniwersytet ma w tym zakresie powody do dumy" - zaznaczył rektor.

bEhbyLfr

"Przykładem mogą być kolejne dwie oceny wyróżniające, przyznane w ciągu ostatnich miesięcy przez Państwową Komisję Akredytacyjną kierunkom matematyka i zarządzanie, a także sukces z jakim Uniwersytet Mikołaja Kopernika bierze udział w projekcie wspierania kierunków ważnych dla rozwoju gospodarki: należymy dziś do grupy trzech uczelni wyższych w Polsce, które oferują największą liczbę tzw. kierunków zamawianych" - dodał prof. Radzimiński.

Jako przykład rozwoju bazy naukowej i dydaktycznej uczelni w ostatnim czasie, rektor wymienił Instytut Fizyki UMK i działające na UMK Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej, które otrzymały nowoczesny sprzęt, pozwalający na rozwój badań z zakresu optyki, fotoniki, inżynierii i informatyki kwantowej, oraz optycznej inżynierii nanostruktur.

"Rozwija się znacząco oferta kursów w ramach e-learningu. Dziś mamy ich już ponad tysiąc, a uniwersytecka sieć internetowa stała się już naturalnym miejscem publikowania materiałów dydaktycznych, także w formie plików wideo, przeprowadzania testów i egzaminów w formie elektronicznej" - zaznaczył rektor.

UMK, podobnie jak inne polskie uczelnie, boryka się z niżem demograficznym, którego skutkiem jest malejąca liczba studentów. Dotyczy to przede wszystkim studiów niestacjonarnych, które przynoszą uniwersytetowi dodatkowy dochód.

bEhbyLfx

Częściowo problem ten ma złagodzić oferta studiów dla osób z zagranicy. UMK przygotowało studia na wydziale lekarskim Collegium Medicum w Bydgoszczy dla anglojęzycznych studentów ze Skandynawii, a w fazie finalizacji jest umowa o uruchomieniu studiów z dziedziny chemii dla studentów z Libii.

Podczas piątkowej inauguracji wręczono tytułu doktora honoris causa UMK wybitnemu brytyjskiemu astronomowi prof. Peterowi Normanowi Wilkinsonowi. Laureat wygłosił wykład "Otwarcie na Wszechświat - astronomia naszych czasów".

Prof. Wilkinson jest autorem ponad 300 publikacji naukowych, które były cytowane przeszło 6 tysięcy razy. Ma szczególne zasługi w tworzeniu i udoskonalaniu nowych technik odtwarzania obrazów, odegrał ważną rolę w rozwoju nowych instrumentów.

Bezpośrednim skutkiem rozwiniętych przez niego metod była możliwość zbadania nowej klasy obiektów astronomicznych z najwyższą spośród uzyskanych dotychczas w astronomii rozdzielczością kątową. Badania prowadzone przez prof. Wilkinsona pozwoliły oszacować liczbę super masywnych czarnych dziur powstałych we wczesnych epokach ewolucji Wszechświata oraz wykryć populację młodych aktywnych źródeł pozagalaktycznych. Uczony wniósł duży wkład w badania soczewkowania grawitacyjnego, przedstawiając niezależne dowody na rzecz dominującej we Wszechświecie "ciemnej energii".

bEhbyLfy

"Przyznanie doktoratu honorowego prof. Peterowi Wilkinsonowi jest wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój nauki światowej oraz w międzynarodową współpracę - szczególnie ważną i owocną dla UMK. Do grona uhonorowanych, uznanych w świecie uczonych dołącza wybitna indywidualność, aktywny kreator współpracy naukowej z ośrodkiem toruńskim, ambasador Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w świecie" - podkreślił prof. Radzimiński.

W nowym roku akademickim na UMK kształcić się będzie prawie 31 tysięcy studentów, w tym ponad 21 tysięcy na studiach stacjonarnych. Kadra dydaktyczna liczy 2218 nauczycieli akademickich, w tym 620 profesorów i doktorów habilitowanych. Uczelnia oferuje na 16 wydziałach 72 kierunki studiów. (PAP)

olz/ ls/ jra/

bEhbyLfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)