Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uniwersytet Śląski uruchomił platformę kontaktu ze szkołami

0
Podziel się:

Uniwersytet Śląski w Katowicach uruchomił w piątek stronę internetową
będącą platformą kontaktu i współpracy ze szkołami średnimi. W ten sposób uczelnia chce realizować
jedną ze swych misji, która zakłada kreowanie postawy uczenia się przez całe życie.

Uniwersytet Śląski w Katowicach uruchomił w piątek stronę internetową będącą platformą kontaktu i współpracy ze szkołami średnimi. W ten sposób uczelnia chce realizować jedną ze swych misji, która zakłada kreowanie postawy uczenia się przez całe życie.

Na stronie www.dlaszkol.us.edu.pl, będącej częścią uczelnianego portalu, znalazły się m.in. informacje o organizowanych przez uniwersytet kursach dla maturzystów i skierowanych również do młodszych uczniów szkół średnich akcjach, m.in. "Studenci uczniom" czy "Zaproś wykładowcę do szkoły".

Uczelnia szczególnie zachwala akcję "Studenci uczniom" - ofertę szkoleń i warsztatów dla uczniów szkół średnich, prowadzonych przez studentów z naukowych kół i stowarzyszeń akademickich, chcących podzielić się z uczniami wiedzą i doświadczeniem zdobytymi na studiach.

Niektóre przygotowane tematy z bloku humanistycznego warsztatów to: "W świecie reklamy", "Komunikacja w sytuacjach stresowych", "Poznaj tajemnice swojego głosu", "+Homo niewiadomo+. W poszukiwaniu tożsamości płciowej", "Gdzie jest Śląsk? W poszukiwaniu regionu, dziedzictwa i tradycji" czy "Zawieranie umów cywilnoprawnych".

W bloku przyrodniczyym przygotowano m.in. tematy: "Izolacja DNA - zrób to sam!", "GMO - kontrowersje, mity, fakty", "+Zielona rewolucja w szkle+ - kultury in vitro roślin", "Tajniki birdwatchingu", "Tajemnice wody", "+Imperium białek kontratakuje+ - modelowanie struktury białek przy pomocy programów komputerowych" czy "Niezwykły świat roślin owadożernych".

W ramach przedsięwzięcia pod nazwą "Zaproś wykładowcę do szkoły" szkoła może zgłosić się do koordynatora akcji z prośbą o przygotowanie konkretnego wykładu w określonym terminie. Koordynator wyszuka odpowiedniego pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego i zorganizuje spotkanie.

Uczelnia oferuje też bezpłatne kursy przygotowawcze do matury prowadzone przez pracowników naukowych, będących jednocześnie członkami maturalnych komisji egzaminacyjnych. Na stronie www.dlaszkol.us.edu.pl znajduje się adres mailowy, na który można przesyłać zgłoszenia do udziału w poszczególnych kursach. Zapisy na nie również rozpoczęły się w piątek.

Uruchomienie strony zbiegło się z organizowanym tego dnia na Uniwersytecie Śląskim Salonie Maturzystów "Perspektywy". Podczas imprezy rektor uczelni prof. Wiesław Banyś mówił m.in., że takie przedsięwzięcia jak Salon Maturzystów czy strona dla szkół to wyjście naprzeciw współczesnej misji uniwersytetu - zakładającej kreowanie u człowieka potrzeby ciągłego rozwoju.

"My tę misję edukacyjną pojmujemy bardzo szeroko, globalnie - od Uniwersytetu Śląskiego Dzieci po uniwersytety trzeciego wieku i oczywiście uniwersytet tzw. klasyczny" - podkreślił prof. Banyś.

Uniwersytet Śląski w tym roku akademickim przygotował 46 kierunki studiów i 132 specjalności. Jak zapewniają jego władze, oferuje możliwości wynikające m.in. ze współpracy w ramach szerokiego konsorcjum śląskich uczelni publicznych, jak np. zindywidualizowane ścieżki kształcenia - również międzywydziałowe. Nowe możliwości da również budowane właśnie wspólnie z Akademią Ekonomiczną w Katowicach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

"Kładziemy nacisk na informację naukową, dlatego że biblioteki w sensie bardzo tradycyjnym, gdzie są tylko mury, książki, właściwie się przeżywają. W tej chwili, wziąwszy pod uwagę, że jesteśmy częścią globalnej wioski, ważne jest, by człowiek miał dostęp do wszystkich baz danych i wszystkich artykułów, jakie go interesują, a które ukazują się na całym świecie" - zaznaczył prof. Banyś.

Centrum ma być nie tylko połączone z całym światem, ale też posiadać taki zasób naukowych baz danych, by student nie musiał wyjeżdżać w poszukiwaniu wiedzy np. do Stanów Zjednoczonych czy Japonii, mając wszystko na miejscu. Mury obiektu mają być gotowe do końca czerwca 2011 r., a samo Centrum otwarte do szerokiego użytku - w październiku przyszłego roku. (PAP)

mtb/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)