Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uniwersytet Śląski zainaugurował 43. rok akademicki

0
Podziel się

Uniwersytet Śląski zainaugurował w piątek 43. rok akademicki. Studia na 42
kierunkach rozpoczęło ponad 10 tysięcy nowych studentów. Uroczystość odbyła się w Cieszynie, gdzie
uczelnia posiada wydział artystyczny.

bEgtUJFN

Uniwersytet Śląski zainaugurował w piątek 43. rok akademicki. Studia na 42 kierunkach rozpoczęło ponad 10 tysięcy nowych studentów. Uroczystość odbyła się w Cieszynie, gdzie uczelnia posiada wydział artystyczny.

Wykład inauguracyjny "Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel - Fryderyk Chopin w 200. rocznicę urodzin" wygłosiła w teatrze profesor Maria Warchoł-Sobiesiak z cieszyńskiego wydziału artystycznego uczelni. "W wykładzie próbowałam naświetlić trzy aspekty, które w pełni obrazują postać i twórczość Fryderyka Chopina. Sądzę, że Cyprian Kamil Norwid w nekrologu po śmierci kompozytora bardzo trafnie ocenił zjawisko, jakim był Chopin" - powiedziała.

Profesor w rozmowie z PAP podkreśliła, że jest niezmiennie pod ogromnym wrażeniem kompozytora. "Fryderyk Chopin jest dla mnie wielką postacią. Przeżywam bardzo osobiście go jako człowieka, kompozytora i pianistę. Sama jestem pianistką i gram jego utwory. Im głębiej poznaję życiorys i twórczość Chopina, tym bardziej ta postać mnie fascynuje. Sądzę, że wiele osób wrażliwych, kochających muzykę, ma do niego identyczny stosunek. Ktoś taki obok utworu Chopina nie przejdzie obojętny" - powiedziała profesor Warchoł-Sobiesiak.

bEgtUJFP

Podczas inauguracji profesorzy: Katarzyna Olbrycht z wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Andrzej T. Jankowski z wydziału Nauk o Ziemi otrzymali nagrody "Pro Scientia et Arte", które Uniwersytet Śląski przyznaje swoim pracownikom, by uhonorować ich osiągnięcia naukowe i artystyczne. Tytuł honorowego profesora UŚ otrzymał Aleksander Wilkoń z Instytutu Języka Polskiego wydziału filologicznego.

Uroczystość poprzedził orszak rektorski, który przeszedł ulicami Cieszyna z miejskiego ratusza do teatru. Poprowadził go rektor uczelni profesor Wiesław Banyś. Towarzyszyli mu między innymi rektorzy innych śląskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Medycznego.

Uniwersytet Śląski w Katowicach powstał w 1968 roku. Dziś tworzy go 12 wydziałów. Na uczelni studiuje blisko 40 tysięcy studentów. (PAP)

szf/ ls/ gma/

bEgtUJGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)