Notowania

uniwersytet
06.10.2010 18:11

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zainaugurował rok akademicki

Ponad 33 tys. studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rozpoczęło w środę nowy rok akademicki. Tylko na inwestycje uczelnia wyda w tym roku 156 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 33 tys. studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rozpoczęło w środę nowy rok akademicki. Tylko na inwestycje uczelnia wyda w tym roku 156 mln zł.

Wykład inauguracyjny pt. "Polska i Polacy w Europie XXI wieku, w obliczu prezydencji w Unii Europejskiej" wygłosił prof. Władysław Bartoszewski, który przed rokiem otrzymał tytuł doktora honoris causa olsztyńskiej uczelni. Mówił o wolności, odpowiedzialności i patriotyzmie - wartościach, które powinny być ważne dla współczesnych Polaków.

"Wykład akademicki nie przewiduje zadawania pytań i dyskusji, ale ja z góry mam gotowe niektóre odpowiedzi" - żartował profesor. "Moja życiowa dewiza sprowadza się do tytułów dwu moich książek: +Warto być przyzwoitym+ oraz +Życie trudne, ale nie nudne+" - przypominał, wzbudzając entuzjazm studentów.

W tym roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiować będzie ponad 33 tys. studentów, z czego 13 tysięcy na pierwszym roku. Na studia przyjęto o 500 osób mniej niż zezwalał limit i o ponad 5 tys. mniej niż w rekordowym dla tej uczelni 2006 roku. Spadek liczby przyjęć, spowodowany niżem demograficznym, to według rektora olsztyńskiej uczelni prof. dr. hab. Józefa Górniewicza, jedno z największych zagrożeń przed jakimi stoją polskie szkoły wyższe.

Za największy sukces rektor uznał budowę i modernizację uczelnianych obiektów dydaktycznych i akademików. Tylko w tym roku uniwersytet wyda na inwestycje 156 mln zł. Na badania naukowe przeznaczono 80 mln zł. Wartość uczelnianego majątku sięga 550 mln zł, a samych gruntów - blisko 2 mld zł.

Olsztyńska uczelnia ma 16 wydziałów i 53 kierunki kształcenia. Najwięcej studentów pochodzi z Warmii i Mazur, Mazowsza i Podlasia. Najmniej przyjechało z Opolszczyzny.

Podczas inauguracji wręczono odznaczenia państwowe i uczelniane 96 naukowcom.(PAP)

mbo/ ls/ jbr/

Tagi: uniwersytet, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz