Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uniwersytet Warszawski zainaugurował 198. rok akademicki

0
Podziel się:

50 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego, w tym ponad 17 tys. nowo
przyjętych, rozpoczęło we wtorek 198. rok akademicki. "W kraju pozycja UW jest ugruntowana, ale
czas przekonać zagranicę, że nasze ambicje są większe" - powiedział rektor UW prof. Marcin Pałys.

50 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego, w tym ponad 17 tys. nowo przyjętych, rozpoczęło we wtorek 198. rok akademicki. "W kraju pozycja UW jest ugruntowana, ale czas przekonać zagranicę, że nasze ambicje są większe" - powiedział rektor UW prof. Marcin Pałys.

"Mamy wszelkie predyspozycje do tego, aby stać się instytucją bardziej rozpoznawalną, zwłaszcza w kontekście międzynarodowym" - powiedział podczas wtorkowej inauguracji rektor.

Zaznaczył, że choć w Polsce pozycja Uniwersytetu Warszawskiego jest ugruntowana, to czas przekonać zagranicę, że "nasze ambicje są znacznie większe". "Pytanie, jak to zrobić. Podobne ambicje ma przecież wiele innych uczelni z tej części Europy. Jak nasz uniwersytet ma się wyróżnić? Co może być takim znakiem firmowym naszej uczelni?" - pytał rektor.

Wydaje się - mówił rektor - że powinny to być dyscypliny, które już stały się wyróżnikiem UW. Jednak - zdaniem prof. Pałysa - wzmocnienie jednych nauk nie może odbywać się kosztem innych. "Na sukcesie najlepszych powinna skorzystać cała uczelnia" - dodał.

Rektor UW przestrzegał też przed pochopnym lekceważeniem kierunków społecznych i humanistycznych, jako niepraktycznych i nieprzydatnych we współczesnym świecie. "Nie mam najmniejszych wątpliwości, że różnego rodzaju szkoły zawodowe są niezbędne. Lekceważenie wiedzy technicznej byłoby błędem, ale za chwilę ktoś znów wyleje dziecko z kąpielą. Dlaczego tylko praktyczne, mocno określone kwalifikacje mają być znakiem rozpoznawczym Polski? Czy spawacze rozwiążą bieżące problemy społeczne i gospodarcze kraju? Czy polskie szwaczki przebiją te z Bangladeszu?" - pytał rektor UW.

Zdaniem prof. Pałysa, potrzebne są zrównoważone działania. "Niech obydwa typy wykształcenia rozwijają się równolegle. Uniwersytety nie będą miejscami przysposobienia zawodowego (...). Rolą uniwersytetu jest przygotować absolwenta do wciąż zmieniającej się rzeczywistości, do pracy nad sobą i do uczestnictwa w życiu społecznym, do zachowań obywatelskich" - wyliczał.

Przypomniał też, że Uniwersytet Warszawski i jego historia, od prawie 200 lat, są nierozerwalnie związane z historią Warszawy. "Za trzy lata - 19 listopada 2016 roku - UW będzie obchodził swój wielki jubileusz 200-lecia. Chciałbym, aby to było święto całego miasta. Bardzo chcielibyśmy, by Warszawa była otwarta na swój uniwersytet" - powiedział rektor.

Podczas jubileuszu na gości uczelni będą czekały dyskusje, wystawy. "Uniwersytet odwiedzą wybitni goście, a my wyjdziemy na zewnątrz - do miasta" - zapowiedział rektor. W najbliższych tygodniach uczelnia ogłosi też konkurs na logotyp jubileuszu.

"Ten rok rozpoczynamy pod szczęśliwą gwiazdą. W poniedziałek ogłoszono wyniki kategoryzacji jednostek naukowych, aż sześć jednostek UW uzyskało najwyższą możliwą kategorię A+. Są to wydziały: historyczny, psychologii, fizyki, chemii, matematyki i informatyki oraz Centrum Nowych Technologii" - powiedział rektor uczelni. (PAP)

ekr/ ula/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)