Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uniwersytety Trzeciego Wieku chcą spójnej polityki senioralnej państwa

0
Podziel się:

Utworzenie działu administracji rządowej "osoby starsze" i powierzenie mu
zadania stworzenia spójnej polityki senioralnej państwa to jeden z postulatów, jaki znalazł się w
deklaracji końcowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW).

Utworzenie działu administracji rządowej "osoby starsze" i powierzenie mu zadania stworzenia spójnej polityki senioralnej państwa to jeden z postulatów, jaki znalazł się w deklaracji końcowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW).

Konferencja odbyła się w poniedziałek w Sejmie pod honorowym patronatem marszałek Sejmu. W jej trakcie podsumowano obchody Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce, ustanowionego uchwałą Senatu z lutego 2012 r. Celem obchodów było podkreślenie roli UTW w aktywizacji społecznej osób starszych i zwrócenie uwagi na wyzwania związane ze starzeniem się polskiego społeczeństwa.

W konferencji wziął udział m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił on, że w Polsce potrzebna jest długofalowa polityka senioralna i Uniwersytety Trzeciego Wieku powinny włączyć się w jej tworzenie.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku Michał Szczerba (PO) podkreślił, że rozwój UTW w Polsce jest fenomenem na tle Europy. Takich uniwersytetów jest w kraju 425, a działa w nich ponad 120 tys. osób. To więcej niż np. we Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.

Podkreślił, że w MPiPS funkcjonuje departament ds. polityki senioralnej. Zaznaczył jednak, że aspiracje parlamentarnego zespołu oraz środowiska UTW na tym się nie kończą.

"Dopiero zmieniona ustawa o działach administracji rządowej spowoduje, że konkretny minister, mam nadzieję, że minister pracy i polityki społecznej, będzie miał w swoich kompetencjach konkretny dział administracji, co będzie ważne także z punktu widzenia parlamentu. Konstytucyjny minister mający swój dział to jest także konkretna odpowiedzialność przed Sejmem i przed Senatem" - dodał.

Szczerba zwrócił uwagę, że rozwiązanie takie zostało zastosowane m.in. w Niemczech, gdzie powołano federalne ministerstwo ds. rodziny, kobiet i seniorów.

W przyjętej podczas konferencji deklaracji końcowej znalazły się m.in. rekomendacje dotyczące zasad i kierunków polityki senioralnej państwa. Poza utworzeniem odpowiedniego działu administracji rządowej są to także m.in.: zapewnienie udziału UTW i innych organizacji seniorskich w kreowaniu polityki senioralnej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym; uznanie kształcenia ustawicznego osób starszych, w tym w formie UTW, za pełnoprawną część krajowego systemu edukacji i stworzenie podstaw prawnych do udzielania im wsparcia logistycznego i finansowego ze strony wyższych uczelni i innych instytucji naukowych, a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, informatycznemu i finansowemu oraz wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na wiek.

Seniorzy chcieliby też uzgodnienia i podpisania przez przedstawicieli rządu, UTW i innych ogólnokrajowych organizacji seniorskich porozumienia o współdziałaniu administracji rządowej w realizacji strategii działań na rzecz seniorów w Polsce. Kolejny postulat to kontynuowanie w roku 2014 i dalszych latach Rządowego Programu na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych, wraz z zabezpieczeniem w budżecie środków na jego finansowanie, nie mniejszych niż w latach 2012-2013.

Deklaracja zawiera też kierunki strategii działania dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Są wśród nich m.in.: rozwój wolontariatu wewnątrz- i międzypokoleniowego oraz aktywności w środowiskach lokalnych; rozwój przedsiębiorczości i zwiększanie aktywności zawodowej osób starszych i utworzenie Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. UTW jako organu reprezentującego to środowisko.

"Uczestnicy Konferencji UTW wyrażają najwyższe uznanie i podziękowanie dla instytucji centralnych, zespołów parlamentarnych, osób publicznych i liderów UTW, których zaangażowanie i poparcie przyczyniło się do integracji środowiska Uniwersytetów Trzeciego Wieku i umożliwiło osiągnięcie niekwestionowanych sukcesów obchodów Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku" - podkreślono w deklaracji.

Rok UTW w Polsce jest objęty honorowym patronatem przez pierwszą damę Annę Komorowską. (PAP)

mca/ as/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)