Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK karze NFZ. Zapłacą ponad 1 mln zł

0
Podziel się:

Chodzi o takie ustalenie kryteriów w konkursach na świadczenia, które faworyzowało kontrahentów już wcześniej współpracujących z
Funduszem.

UOKiK karze NFZ. Zapłacą ponad 1 mln zł
(DNY59/CC/iStockphoto)
bFdFBzVN

Ponad milion złotych kary ma zapłacić NFZ za takie ustalenie kryteriów w konkursach na świadczenia, które faworyzowało kontrahentów już wcześniej współpracujących z Funduszem; Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie NFZ od decyzji UOKiK w tej sprawie.

Urząd stwierdził w lipcu 2009 r., że NFZ nadużył swojej pozycji ustalając kryteria oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne. W ocenie UOKiK, NFZ faworyzował dotychczasowych kontrahentów gwarantując im dodatkowe punkty w ramach oceny ofert, utrudniając w efekcie wygranie konkursu nowym. UOKiK nałożył wówczas na Fundusz karę w wysokości 1 145 512 zł. Fundusz został także wezwany do zaniechania stosowania tej praktyki.

NFZ wówczas skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. W liczącym ok. 20 stron uzasadnieniu Fundusz wnosił o uchylenie decyzji lub jej zmianę w całości, a także zwrot kosztów.

bFdFBzVP

Dziś SOKiK oddalił w całości odwołanie NFZ, przyznając tym samym rację prezes Urzędu - poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowy UOKiK Małgorzata Cieloch.

_ - Narodowy Fundusz Zdrowia nadużył pozycji dominującej ustalając kryteria oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes Urzędu _ - podkreśliła.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił, że obecnie NFZ nie przyznaje już dodatkowych punktów dla dotychczasowych kontrahentów, chociaż jest to przedmiotem krytyki tych podmiotów. _ Mam nadzieję, że zasądzona kara będzie przeznaczona na ochronę zdrowia _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t74617.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zabka;wprowadzila;w;blad;jest;wyrok,74,0,814922.html) Żabka wprowadziła w błąd. Jest wyrok Spółka Żabka Polska informowała o rzekomej likwidacji sieci sklepów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t124568.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/130;mln;zl;kary;od;uokik;odwoluja;sie,93,0,804189.html) 130 mln zł kary od UOKiK. Odwołują się Polkomtel - operator sieci komórkowej Plus - nie chce płacić kary za utrudnianie kontroli.
bFdFBzWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)