Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK: PGNiG mogło utrudniać kontrahentom rozwiązanie umowy

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo mogło utrudniać kontrahentom
rozwiązanie umowy w przypadku zmiany sprzedawcy. PGNiG zobowiązało się, że przestanie to robić,
stąd UOKiK nie nałożył na firmę kary finansowej - podał Urząd w piątek w komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo mogło utrudniać kontrahentom rozwiązanie umowy w przypadku zmiany sprzedawcy. PGNiG zobowiązało się, że przestanie to robić, stąd UOKiK nie nałożył na firmę kary finansowej - podał Urząd w piątek w komunikacie.

PGNiG ma ok. 98-proc. udział w krajowym rynku sprzedaży detalicznej gazu ziemnego.

Postępowanie przeciw spółce zostało wszczęte w lipcu 2011 r. Wątpliwości Urzędu wzbudziły postanowienia w umowach największego sprzedawcy gazu w Polsce, które utrudniają niektórym kontrahentom (głównie dużym odbiorcom przemysłowym) wypowiedzenie umowy dostarczania paliwa w przypadku zmiany sprzedawcy. Zgodnie z nimi, złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku. Tak długie terminy wypowiedzenia - sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy - mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów. Według Urzędu spółka mogła wykorzystywać swoją przewagę rynkową, utrudniając rozwój działalności swoich konkurentów.

W trakcie postępowania PGNiG dobrowolnie zobowiązało się do zmiany zakwestionowanej praktyki. W związku z tym prezes UOKiK zdecydowała się wydać decyzję, w której zobligowała firmę, aby w nowych umowach skróciła okres wypowiedzenia w sytuacji, gdy kontrahent zamierza zmienić sprzedawcę gazu, czyli do końca następnego miesiąca, po którym złożono rezygnację. Przykładowo, jeśli odbiorca zrezygnuje w lipcu, umowa będzie obowiązywała do końca sierpnia. Spółka będzie musiała też złożyć dotychczasowym kontrahentom propozycję zmiany umów, zgodnie z nowymi warunkami. Na wprowadzenie nowych kontraktów i zaproponowanie aneksów PGNiG ma trzy miesiące.

PGNiG będzie miało obowiązek złożenia sprawozdania o realizacji zobowiązania - miesiąc po dokonaniu zmian w umowach ma dostarczyć do UOKiK kopie nowych wzorców, ofertę zmiany kontraktu, a także listę wszystkich odbiorców, którym zaproponowano zmianę umowy oraz tych, którym nie przedstawiono propozycji aneksu wraz z uzasadnieniem takiego postępowania. Ponadto do końca stycznia 2013 r. PGNiG będzie musiało przekazać informację zarówno o odbiorcach, którzy zmienili umowy, jak i o tych, którzy nie zdecydowali się na ich aneksowanie.

Po upływie wyznaczonych terminów UOKiK będzie sprawdzał wykonanie decyzji przez PGNiG. W przypadku gdyby firma nie wykonała zobowiązania, może zostać ukarana do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Nie jest to jedyne działanie UOKiK prowadzone w związku z praktykami PGNiG. Prowadzone jest także postępowanie antymonopolowe dotyczące sprzedaży hurtowej gazu przez rynkowego potentata.

Grupa Kapitałowa PGNiG zanotowała w 2011 roku zysk netto w wysokości ok. 1,63 mld zł. To o 34 proc. mniej, niż w 2010 r., kiedy wyniósł ok. 2,46 mld zł. Przyczyną gorszych wyników jest spadek marż ze sprzedaży gazu ziemnego - podała spółka.

W 2011 roku spółka zanotowała pierwszy sukces w poszukiwaniach gazu łupkowego. W odwiercie Lubocino-1 na Pomorzu odnaleziono gaz. Prace poszukiwawcze za gazem z łupków są kontynuowane również w południowo-wschodniej Polsce, gdzie rozpoczyna się odwiert Lubycza Królewska.

Jedną z kluczowych inwestycji spółki był zakup w 2011 r. 99,8 proc. akcji Vattenfall Heat Poland, który działa obecnie jako PGNiG Termika. Kolejnym projektem jest zaangażowanie PGNiG w budowę bloku elektrociepłowni Stalowa Wola o mocy ok. 400 MW, którego budowa rozpocznie się w 2012 roku. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

luo/ amac/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)